Demolka w centrum Olsztyna trwa. Budynek dawnej telekomunikacji znika w oczach [GALERIA]

2023-12-04 13:11:48(ost. akt: 2023-12-04 14:01:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na początku 2021 roku Orange, dawniej znane jako TP SA, zrealizowało sprzedaż swojego biurowca w Olsztynie firmie Arbet, miejscowemu potentatowi branży deweloperskiej. Transakcja obejmowała nieruchomość o powierzchni ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych, usytuowaną na atrakcyjnej działce niemal w samym centrum miasta. Całość transakcji opiewała na kwotę około 29 milionów złotych.
Niebieski budynek, często kojarzony z ruchliwym skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej, przez lata stał się punktem orientacyjnym dla mieszkańców. Prezes Arbetu, Andrzej Bogusz, już w chwili zakupu nie ukrywał swoich planów związanych z inwestycją. W odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości budynku stwierdził: "Najpierw go wyburzymy, a potem planujemy wzniesienie tam kompleksu mieszkaniowego".

Fot. Zbigniew Woźniak

Rozwój planów inwestycyjnych Arbetu został jednak tymczasowo zahamowany przez wydarzenia związane z wojną na Ukrainie i napływem migrantów do Polski. Firma, w porozumieniu z wojewodą i MWSiA, przekazała budynek na potrzeby uchodźców. Obecnie, gdy sytuacja uległa poprawie, Arbet wznowił swoje inwestycyjne plany.

W połowie listopada radni Olsztyna zatwierdzili plan zagospodarowania dla tego obszaru, otwierając drogę dla Arbetu do realizacji planowanego kompleksu mieszkaniowego, o którym wcześniej wspominał prezes Bogusz.

Fot. Zbigniew Woźniak

Niedawno rozpoczęły się pierwsze prace w tym kierunku. Obecnie Arbet burzy biurowiec TP SA. Budynek jest trudny do zburzenia, bo składa się z mnóstwa metalowych i zbrojonych elementów. Pracująca na miejscu ekipa budowlana zdradziła nam, że prawdopodobnie już w tym tygodniu z budynku zostanie tylko gruz.