Demolka w centrum Olsztyna. Biurowiec TP SA znika z godziny na godzinę [ZDJĘCIA]

2023-12-02 14:23:39(ost. akt: 2023-12-02 16:15:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W pierwszych miesiącach 2021 roku Orange, dawniej znane jako TP SA, sprzedało swój biurowiec w Olsztynie firmie Arbet, lokalnemu potentatowi deweloperskiemu. Transakcja obejmowała budynek o powierzchni ponad 10 tysięcy m2 wraz z atrakcyjną działką niemal w sercu miasta i osiągnęła kwotę około 29 mln zł.
Niebieski budynek, często kojarzony z ruchliwym skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej, przez lata stał się punktem orientacyjnym dla mieszkańców. Prezes Arbetu, Andrzej Bogusz, już w chwili zakupu nie ukrywał swoich planów związanych z inwestycją. W odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości budynku stwierdził: "Najpierw go wyburzymy, a potem planujemy wzniesienie tam kompleksu mieszkaniowego".

Rozwój planów inwestycyjnych Arbetu został jednak tymczasowo zahamowany przez wydarzenia związane z wojną na Ukrainie i napływem migrantów do Polski. Firma, w porozumieniu z wojewodą i MWSiA, przekazała budynek na potrzeby uchodźców. Obecnie, gdy sytuacja związana z uchodźcami uległa poprawie, Arbet zamierza wznowić swoje inwestycyjne plany.

Fot. Zbigniew Woźniak

W połowie listopada radni Olsztyna zatwierdzili plan zagospodarowania dla tego obszaru, otwierając drogę dla Arbetu do realizacji planowanego kompleksu mieszkaniowego, o którym wcześniej wspominał prezes Bogusz.

Niedawno rozpoczęły się pierwsze prace w tym kierunku. Obecnie Arbet burzy biurowiec TP SA. Budynek jest trudny do zburzenia, bo składa się z mnóstwa metalowych i zbrojonych elementów. Pracująca na miejscu ekipa budowlana zdradziła nam, że prawdopodobnie do wtorku z budynku zostanie tylko gruz.

Karol Grosz