Niepełny etat – jak pracuje się na 1/4 etatu?

2023-12-01 13:39:54(ost. akt: 2023-12-01 13:44:36)   Artykuł sponsorowany
Nie każdy ma możliwość, by pracować na pełen etat. Bywa również, że niektórzy nie chcą spędzać w pracy 8 godzin dziennie, a sytuacja życiowa im na to pozwala. Jak pracuje się w niepełnym wymiarze godzin? Kiedy poprosić o podwyżkę na 1/4 etatu?

1/4 etatu – ile godzin w ciągu dnia będziesz musiał pracować?


Decydując się na pracę w ramach 1/4 etatu każdego dnia spędzisz w pracy proporcjonalnie mniej godzin, niż miałoby to miejsce przy typowym zatrudnieniu. W Polsce tydzień pracy w standardowym wymiarze godzin liczy ich 40, co przekłada się na 8 godzin dziennie. A 1/4 etatu ile to godzin?

Proste wyliczenia wskazują, że dokładnie 2 godziny dziennie. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana, bo ostateczny wynik powinien dać konkretny wzór. Każdy miesiąc przekłada się bowiem na nieco inną liczbę dni pracujących. Ostatecznie ich sumę mnoży się przez ułamek etatu, co daje wówczas dokładny wynik.

Wymiar czasu pracy – dni pracujące i niepracujące w miesiącu


Kontynuując ten wątek, warto pochylić się także nad wymiarem czasu pracy. Suma godzin, którą będziesz musiał spędzić w pracy – uwzględnia wszystkie dni robocze w miesiącu, ale również święta, które oznaczają wolne. Te, co dość oczywiste, odejmuje się od uzyskanego uprzednio wyniku.

Ciekawi Cię kwestia wynagrodzenia w przypadku odgórnych dni wolnych? Sprawdź czy dzień wolny za święto w sobotę jest płatny! Okazuje się, że niezależnie od wymiaru godzinowego, zgodnie z art. 130 polskiego kodeksu pracy – za każdy dzień ustawowo wolny od pracy, a przypadający w sobotę – pracownikowi należy się dzień wolny. Ten oddawany jest w możliwie najbliższym terminie, zazwyczaj tuż po weekendzie.

Podwyżka na niepełnym etacie – kiedy i jak się o nią ubiegać?


Częściowy etat to w zdecydowanej większości przypadków mniejsze wynagrodzenie. Choć bywa, że pracodawca proponuje wówczas zadowalająco wysoką pensję, zazwyczaj ta jest jednak dużo niższa, niż bywa to w przypadku pracy na pełen etat. Szczególnie gdy obliczana jest proporcjonalnie w stosunku do pensji minimalnej.

Jeśli zależy Ci na nieco wyższych zarobkach, możesz oczywiście zdecydować się na rozmowę z pracodawcą. Zrób to jednak w obliczu pewnych okoliczności, które zapewnią Ci dużą większą szansę na powodzenie. Pamiętaj, że decyzja o ewentualnych podwyżkach zapada, gdy sytuację przedsiębiorstwa można określić, jako wystarczająco stabilną. Dobrym momentem na złożenie wniosku jest koniec roku finansowego, gdy planuje się budżet na kolejne 12 miesięcy. O wyższą pensję zawnioskuj, jeśli przejąłeś obowiązki innego pracownika, odniosłeś jakiś zawodowy sukces albo nabyłeś dodatkowe umiejętności potrzebne w pracy.

Wybranie odpowiedniego momentu to już połowa sukcesu. Do złożenia stosownej prośby musisz się jednak przygotować. Jak złożyć wniosek o podwyżkę? Osobiście! W piśmie dobrze uzasadnij to, na jakiej podstawie zwracasz się do szefostwa wyższą pensję. Nie zapomnij też o prawidłowym określeniu dokumentu, dacie, swoich danych i odręcznym podpisie.

Na 1/4 etatu obowiązują Cię te same obowiązki i przysługują Ci te same prawa, co w przypadku pracy pełnowymiarowej. Jest to więc zaskakujące dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz niespotykane, cenne w oczach pracodawcy umiejętności, jesteś młodą mamą albo masz inne źródła dochodu.