Przydźta i łoboczta, jek te młode po warnijsku mogó! Konkurs gwary warmińskiej dla dzieci

2023-12-02 08:00:00(ost. akt: 2023-12-01 14:20:11)
Tradycyjna warmińska chata

Tradycyjna warmińska chata

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

W sobotę w domu kultury w Dywitach pod Olsztynem rozpocznie się IX edycja Konkursu prezentacji gwary warmińskiej "Po naszamu. Po warnijsku". Każdy zainteresowany gwarą może słuchać tych prezentacji.
— Przydźta i łoboczta, jek te młode po warnijsku mogó! — zapraszają organizatorzy gwarowego konkursu dla uczniów "Po naszamu. Po warnijsku". W sobotę w domu kultury w Dywitach pod Olsztynem odbędzie się dziewiąta edycja tego konkursu. Początek o godz. 10.00, wstęp wolny.

Uczniowie, którzy będą wygłaszali opowieści w gwarze, wcześniej uczestniczyli w gwarowych warsztatach. Wygłoszą teksty, które napisali sami (np. z pomocą nauczycieli czy rodziny), mogą też skorzystać z gotowych gwarowych opowieści napisanych m.in. przez Warmiaków Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha. Tradycją tego konkursu jest to, że dzieci ubierają się w ludowe warmińskie stroje.

Gwara warmińska jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kultury. W ostatnim czasie jest podejmowanych wiele działań, które mają tę gwarę popularyzować. W piątek depozytariusze gwary ogłosili zwycięzców w konkursie mema po warmińsku, w ostatnim czasie doszło także do przetłumaczenia na gwarę sześciu bajek biskupa Ignacego Krasickiego. Od pięciu lat w Olsztynie organizowane są także kursy gwary warmińskiej.

Gwara i ludowe utwory inspirują także twórców żyjących na współczesnej Warmii. Powstają utwory literackie i muzyczne inspirowane krainą i jej historią. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska