Pomorsko-mazurskie. Kto zyska na zmianie granic?
2023-12-01 13:15:00(ost. akt: 2023-12-02 21:38:58)
To niepowtarzalna okazja. Możemy stanąć twarzą w twarz z człowiekiem, który dopuszcza możliwość likwidacji warmińsko-mazurskiego. To dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego. To szansa czy zagrożenie dla Olsztyna? Koniecznie trzeba o tym porozmawiać.
W Olsztynie brakuje poważnych dyskusji na poważne tematy. Tę lukę po części wypełniają spotkania organizowane przez Fundację im. Piotra Poleskiego i Akademicki Klub Obywatelski im. prof. Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie. Do tej pory w ramach cyklu "Metropolia Olsztyn" koncentrowano się na nich na Olsztynie i wokół olsztyńskich gminach. Tym razem mamy okazję porozmawiać o Olsztynie, ale też Elblągu i warmińsko-mazurskim.
A konkretnie o propozycjach, które tuż przed wyborami narobiły sporo szumu. Wtedy to prestiżowy Instytut Sobieskiego przedstawił raport „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju”.
Jego autor, dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej uważa, że obecny układ województw nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą. I zaproponował cztery warianty przemiany obecnego układu województw, ale nie wskazał, który jego zdaniem jest optymalny.
Zaproponowane warianty to:
1. Wariant I „minimalny” — to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy, ale nie powstają nowe województwa.
Elbląg znalazłby się w województwie pomorskim.
Elbląg znalazłby się w województwie pomorskim.
2. Wariant II „umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa „jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału. Powstają cztery nowe województwa.
W drugim Elbląg też byłby poza warmińsko-mazurskim.
W drugim Elbląg też byłby poza warmińsko-mazurskim.
3. Wariant III zakłada powstanie aż 22 województw.
W trzecim nasz region byłby województwem malborsko-mazurskim albo elbląsko-olsztyńskim z dwoma ośrodkami wojewódzkimi: Olsztynem i Elblągiem, a w skład województwa weszłoby jeszcze Powiśle elbląskie.
W trzecim nasz region byłby województwem malborsko-mazurskim albo elbląsko-olsztyńskim z dwoma ośrodkami wojewódzkimi: Olsztynem i Elblągiem, a w skład województwa weszłoby jeszcze Powiśle elbląskie.
4. Innowacyjny wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o ośrodki metropolitalne. Jednak — w celu utrzymania równowagi sił — w tym wariancie największe miasta (ośrodki metropolitalne) zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.
Ten wariant IV zakłada powstanie 12 województw. Nasze nazywałoby się pomorsko-mazurskie z dwoma ośrodkami wojewódzkimi: Olsztynem i Elblągiem oraz ośrodkiem metropolitarnym, którym byłoby Trójmiasto.
Nie ruszajmy, tego co dobrze działa
66.73%
|
Najlepszy jest wariant I
14.22%
|
Najlepszy jest wariant II
3.38%
|
Najlepszy jest wariant III
3.58%
|
Najlepszy jest wariant IV
12.09%
|
Czy i jak zmieniać granice województwa. Jakie każdy z wariantów niesie szanse i zagrożenia dla Olsztyna? O tym posłuchamy i mam nadzieje, że podyskutujemy we wtorek 5 grudnia 2023 roku. Początek godz 18.00
Miejsce: Olsztyn, Centrum Św. Jakuba – Dom Pielgrzyma ul . Seweryna Pieniężnego 2 A.
Spotkanie poprowadzi Michał Karnowski.
Igor Hrywna
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Xawery #3112269 2 gru 2023 13:13
Grillowanie żaby dotarło do GO. Cudnie! Ciekawe jak nazywa się zleceniodawca forsujący te bzdurne pomysły? Niech zgadnę. A nie, to nie Polak ...
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
und #3112250 1 gru 2023 19:06
Dyskutować można i trzeba. Miejsce dyskusji w obecnej sytuacji co najmniej wątpliwe.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz