Kolejny krok do profesjonalnego szkolenia młodych piłkarzy w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2023-11-29 16:42:22(ost. akt: 2023-11-29 15:25:24)
Tutaj powstanie nowoczesny ośrodek szkolenia piłkarskiego dla dzieci i młodzieży

Tutaj powstanie nowoczesny ośrodek szkolenia piłkarskiego dla dzieci i młodzieży

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na miejscu obecnego stadionu Warmii powstanie profesjonalny ośrodek szkolenia piłkarskiego dla dzieci i młodzieży. Dziś radni Olsztyna przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów, dając jednocześnie zielone światło dla inwestycji.
Gmina Olsztyn realizuje ambitny projekt przy al. Sybiraków, mający na celu stworzenie kompleksu sportowego najmłodszych dla miłośników piłki nożnej. Planowane są cztery pełnowymiarowe boiska piłkarskie, z czego dwa zostaną wyposażone w naturalną nawierzchnię trawiastą, a kolejne dwa w syntetyczną. Dodatkowo na terenie obiektu powstanie nowoczesne zaplecze techniczno-socjalne oraz duży parking.

Młodzi adepci piłki nożnej będą mieli dostęp do nowoczesnych budynków socjalnych, magazynów i szatni, co stworzy optymalne warunki do treningów i rozwoju sportowego. Wszystkie boiska oraz teren kompleksu będą objęte pełnym oświetleniem, co umożliwi korzystanie z nich także po zmroku.

Fot. Zbigniew Woźniak

Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, która nie tylko zaspokoi potrzeby sportowe, ale również stanie się miejscem wspierającym rozwój młodych talentów piłkarskich.

— Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów pozwoli nam określić ramy tego, co tam w przyszłości może powstać. W koncepcji mamy cztery pełnowymiarowe boiska, z których jedno będzie miało trybunę i będzie spełniało wymagania czwartej ligi. Jedno z nich będzie przykryte tzw. balonem, czyli zadaszeniem pneumatycznym — mówi radny Paweł Klonowski (KO) — W Olsztynie brakuje takiej infrastruktury, dlatego jako radni cieszymy się, że możemy wykonać ten pierwszy krok. Perspektywy tej inwestycji są obiecujące i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie znajdziemy na nią finansowanie — dodaje radny Klonowski.

Fot. Robert Szewczyk/facebook

Inwestycja na ul. Sybiraków jest dopiero na etapie wczesnego planowania, więc jej koszty nie są jeszcze znane. Według różnych szacunków aktualnie w Olsztynie w drużynach juniorskich może się szkolić nawet tysiąc dzieci. Największą szkółką niezmiennie jest akademia olsztyńskiego Stomilu, gdzie regularnie uczęszcza około 500 dzieci.

— Ośrodek Sportu i Rekreacji w 2019 roku dostał zadanie przygotowania wstępnej koncepcji takiego ośrodka — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Na tym etapie prac okazało się, że będzie niezbędna zmiana planu, byśmy mogli zrealizować nasz program. Chcieliśmy położyć nacisk na szkolenie dzieci i młodzieży.

Na obszarze objętym planem dominuje wyłączna funkcja usług sportu i rekreacji - zajmuje 92,7 proc. powierzchni. Funkcja zieleni urządzonej jest funkcją towarzyszącą funkcji, ponieważ zieleń będzie izolowała teren od drogi publicznej. Niewielka powierzchnia została też zarezerwowana na potrzeby zdrowia i pomocy społecznej lub usługi sportu i rekreacji.

— Plan dotyczy obszaru o powierzchni nieco ponad 7,7 ha — mówi dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Olsztyna, Magdalena Binerowska. — Co ważne, nie obejmuje obszaru pobliskich ogrodów działkowych. Wprowadzone zapisy są na tyle elastyczne, by można było realizować szeroki zakres dotyczący sportu i rekreacji na tym terenie.

Karol Grosz