To nie Śląsk, tylko Olsztyn. Dzieci na Dajtkach trenują w chmurach śmierdzącego dymu

2023-11-28 10:13:48(ost. akt: 2023-11-28 11:24:08)
W takich warunkach trenują olsztyńskie dzieci

W takich warunkach trenują olsztyńskie dzieci

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

Za oknem biało, więc mieszkańcy Dajtek znowu "dali do pieca". Chmury gęstego dymu wieczorami unoszą się nad tym osiedlem domków jednorodzinnych. Cierpią na tym m.in dzieci trenujące na tamtejszym boisku.
Olsztyn, podobnie jak całe woj. warmińsko-mazurskie od lat jest łączony z czystym powietrzem. Przez znakomitą większość roku w tych skojarzeniach jest wiele prawdy, jednak wraz z początkiem zimy i sezonu grzewczego jakość powietrza na części osiedli znacznie spada poniżej akceptowalnego poziomu.


Jednym z takich miejsc są Dajtki, które są największym osiedlem domów wolnostojących w Olsztynie. Niestety znaczna część tamtejszych domów jest ogrzewana tzw. "kopciuchami", czyli starego typu piecami, które nie mają zbyt wiele wspólnego z ekologią i niskoemisyjnością. Jeśli spojrzymy na mapę jakości powietrza w Olsztynie, to najgorszym wynikiem mogą się "pochwalić" właśnie Dajtki, okolice ul. Lubelskiej, Brzeziny i szeroko pojęte Zatorze.

Do naszej redakcji napisał czytelnik, który zwrócił uwagę, że dzieci trenujące na świeżo wyremontowanym boisku na Dajtkach muszą obecnie biegać w chmurach gęstego dymu.

— Aż przykro patrzeć jak dzieci trenują gdy nad nimi taka gęstwa dymu. A smród, że szkoda gadać — pisze nasz czytelnik — Nikt z tym nic nie robi. Czujnik Airly wskazuje niemal 600% normy jeśli chodzi o pyły zawieszone... — dodaje.

Jeśli mamy podejrzenia co jakości opału, którego używa nasz sąsiad najlepiej jest skontaktować się ze Strażą Miejską, Strażą Pożarną lub Policją. Podczas rozmowy należy zawiadomić o możliwości popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów podając miejsce i czas zdarzenia.

Karol Grosz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Łukasz #3112219 28 lis 2023 16:24

    Radził bym się przenieść do hali bo trenowanie w takiej temperaturze jest szkodliwe

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz