Chcieli sprzedać podrobioną odzież. Była warta ponad 1 mln zł

2023-11-29 08:29:06(ost. akt: 2023-11-29 09:29:57)

Autor zdjęcia: KAS

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały we wtorek obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.
Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Braniewie funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia magazynowe oraz mieszkania prywatne, w związku z podejrzeniem obrotu towarami z podrobionymi znakami towarowymi na portalach aukcyjnych oraz uchylaniem się od opodatkowania.

W wyniku tych działań ujawniono w dwóch magazynach oraz mieszkaniach prywatnych ponad 6 tys. sztuk odzieży naruszających prawa własności intelektualnej znanych światowych marek.

— Zabezpieczono sprzęt elektroniczny, kasy fiskalne oraz dokumentację finansowo-księgową. Szacunkowa wartość zajętego towaru to około 1 mln zł — poinformowała asp. Marta Rosiak z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Przekazała również, że w tym samym czasie policjanci zatrzymali na jednej z ulic Elbląga 23-latka i wraz z funkcjonariuszami z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego rozpoczęli przeszukania. W jednym z pomieszczeń magazynowych na terenie gminie Pasłęk funkcjonariusze zabezpieczyli odzież z podrobionymi znakami towarowymi.

— Będący na miejscu specjalista od znaków towarowych potwierdził, że znalezione rzeczy to podróbki — wskazała Rosiak.

Policja poinformowała, że zatrzymany w tej sprawie 23-latek na podstawie przepisów ustawy o prawie własności przemysłowej usłyszał zarzut wprowadzenia do obrotu towarów o znacznej wartości oznaczonych podrobionym znakiem towarowym, za co grozi mu kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.

— Jak ustalili policjanci, podejrzany 23-latek w swoim procederze wykorzystywał dane innych osób do zakładania rachunków bankowych firm i spółek oraz próbował zataić informacje o użytkowanych przez siebie magazynach — przekazał rzecznik warmińsko-mazurskiej policji asp. Tomasz Markowski.

W ocenie obu służb, sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności zmierzające do zatrzymania i postawienia zarzutów kolejnym osobom.

Policja przypomina, że działalność przestępców wprowadzających do obrotu przedmioty z podrobionymi znakami towarowymi nie tylko narusza prawa producentów znanych marek i naraża ich na straty, ale również wprowadza w błąd nabywców tych towarów, którzy często nieświadomie płacą za rzeczy, które jakościowo odbiegają od oczekiwanego poziomu.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ maak/