Olsztyńska policja ostrzega przed SMS'ami wysyłanymi przez oszustów. Chodzi o dopłatę do przesyłki

2023-12-03 15:03:50(ost. akt: 2023-12-01 16:20:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixaby

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić mieszkańców Olsztyna pieniędzy. Tym razem oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.
W sobotę (25 listopada) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zgłoszenie o oszustwie internetowym.

Z relacji zgłaszającej wynikało, że otrzymała wiadomość SMS z informacją, że zamówiona paczka została wstrzymana z powodu braku wpisanej ulicy odbiorcy. Kobieta, będąc przekonana, że wiadomość podchodzi od firmy kurierskiej, kliknęła w wysłany link, który przekierował ją na fałszywą stronę internetową.

Kolejnym krokiem miało być dokonanie drobnej dopłaty do paczki. Kobieta po podaniu numeru karty płatniczej oraz zatwierdzeniu kodu autoryzacyjnego w pewnym momencie zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami.

Jej przypuszczenia potwierdził telefon do firmy kurierskiej. Pokrzywdzona natychmiast zablokowała swoje konto i kartę płatniczą. Niestety, było już za późno. Z jej rachunku zniknęło ponad 600 złotych.

Policjanci przypominają, aby po otrzymaniu podejrzanej wiadomości zachować czujność. Nie należy klikać w nieznane linki pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Oszuści do przestępczego procederu wykorzystują m.in. szaty graficzne łudząco przypominające realną witrynę banku czy firmy kurierskiej.