Ile mogą zapłacić kierowcy z Warmii i Mazur, którzy zdecydują się jeździć nieodśnieżonym samochodem?

2023-11-28 07:10:00(ost. akt: 2023-11-28 13:14:25)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zima to zdecydowanie jedna z ładniejszych pór roku, ale wiąże ze sobą dużo wyrzeczeń, zwłaszcza dla kierowców, którzy każdego ranka muszą zmiatać śnieg i zeskrobywać lód z samochodów. A co jeśli tego nie zrobią?
Prawdopodobnie każdy kierowca, a może nawet i pasażer ma wspomnienie, kiedy jeszcze zaspany stara się odśnieżyć samochód, żeby udać się bezpiecznie do pracy. Niestety, jednak nie wszyscy kierowcy mają takie przeświadczenie. Część z nich nie zdaje sobie sprawy, jak duże zagrożenie stwarza dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy, zwłaszcza zimą powinni przypomnieć sobie art. 66 o ruchu drogowym, w którym jasno są wyjaśnione wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany,a by korzystanie z niego:
— nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lun innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
— nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
— nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
— nie powodowało niszczenia drogi;
— zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
— nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Ile wynosi mandat za podróż nieodśnieżonym samochodem?

Kierowcy powinni pamiętać o tym, żeby nie tylko odśnieżyć samochód i zeskrobać lód, ale także, żeby sprawdzić czy da się odczytać tablice rejestracyjne. Jeśli jednak kierowca nie przyłożył się do tego za bardzo i nadal na jego samochodzie znajduje się śnieg i lód może liczyć się z wysokim mandatem.

Do tej pory można było otrzymać grzywnę w wysokości od 20 złotych do 500 złotych. Aktualnie mandat za nieodśnieżony samochód wynosi 3 tysiące złotych.

Policja ma prawo ukarać kierowcę także za niedostatecznie odśnieżone lub odszronione szyby. Za jazdę "na czołgistę" z kieszeni kierowcy może uciec kolejne 3 tysiące złotych.

Należy pamiętać, że za pozostawiony silnik, tak "aby się nagrzał" również grozi mandat. Nie jest on wysoki, bo wynosi 50 złotych, ale dokładając do niego pozostałe, kieszeń może bardzo ucierpieć.