"Bojowe zadanie" od Kaczyńskiego

2023-11-25 12:42:42(ost. akt: 2023-11-25 12:50:59)

Autor zdjęcia: PAP/Radek Pietruszka

"Zadanie bojowe" zostało przekazane czołowym ministrom, którzy wkrótce opuszczą rząd - wynika z informacji portalu Wirtualna Polski. Ich misją jest zorganizowanie obszernej konferencji sił prawicowych planowanej na styczeń 2024 roku. Polityk PiS określa to wydarzenie jako początek drogi do osiągnięcia sukcesów w nadchodzących latach.
11 listopada, Święto Niepodległości. Wydarzenie ma miejsce w krakowskiej hali Sokół, a głos zabiera Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu podkreśla konieczność walki o suwerenność, zwraca uwagę na "hegemonię Niemiec", omawia zagrożenia płynące z Unii Europejskiej oraz niebezpieczne tendencje dotyczące zmian w unijnych traktatach.

Prezes PiS nie zagłębia się w analizę przyczyn niedoskonałego sukcesu wyborczego ani potrzeby przekazania władzy. Jego uwaga skupia się na przyszłości, a zapowiada: - Każda wielka akcja musi mieć swój punkt startowy, swój moment zapłonu.

Ten moment ma nadejść w postaci "wielkiej konferencji sił prawicowych", zaplanowanej na styczeń 2024 roku.

Kaczyński wyraził nadzieję, że planowane spotkanie w Warszawie stanie się "początkiem wielkiej akcji obejmującej różne dziedziny".

Po tej zapowiedzi, rozmówcy Wirtualnej Polski z PiS zastanawiali się, czy Kaczyński miał na myśli ponowne zorganizowanie czegoś na kształt zjazdu "międzynarodówki" partii konserwatywno-narodowych z UE, co miało miejsce w ostatnich latach. Takie spotkania odbywały się m.in. w Warszawie, z udziałem postaci takich jak Marine Le Pen.

Jednak, jak ustalono, wydarzenie planowane na styczeń nie będzie miało charakteru międzynarodowego (takie inicjatywy zazwyczaj są organizowane bliżej wyborów do Parlamentu Europejskiego). Władze PiS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez źródła z centrali partii przy Nowogrodzkiej, mają głównie na celu zintegrowanie polskiej prawicy.

Organizacją tego wydarzenia mają się zająć czołowi ministrowie rządu PiS, czyli profesorowie Przemysław Czarnek, Piotr Gliński i Zbigniew Rau. Za organizację spotkania odpowiada również pełniący obowiązki sekretarza generalnego PiS, Piotr Milowański, który jest następcą Krzysztofa Sobolewskiego. Nasz rozmówca z PiS określił ich zadanie jako "bojowe".

Styczniowa konferencja - jak donoszą źródła - ma nie tylko przygotować grunt pod wybory samorządowe i europejskie, lecz także stanowić początek "reintegracji prawicy". Szczególnie te drugie wybory są kluczowe dla PiS i dominującej narracji tej partii, skupiającej się na budowie hegemonii Niemiec oraz federalistycznych aspiracjach "brukselskich elit".

Czołowi politycy formacji Jarosława Kaczyńskiego, zwłaszcza w ostatnich dniach, skupiają się głównie na tym zagadnieniu. Podkreślają prace prowadzone w Parlamencie Europejskim dotyczące zmian w traktatach oraz zwracają uwagę na przyjętą rezolucję w tej kwestii (przeciwna zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska).

Przedstawiciele PiS zamierzają skoncentrować się wokół tego tematu, próbując zbudować oś podziału politycznego w Polsce. Pomimo odległości perspektywy zmian traktatowych, aby doszło do takich zmian, konieczna jest zgoda państw członkowskich.