Oczekują na powrót do ekstraklasy 21 lat

2023-11-25 12:31:31(ost. akt: 2023-11-25 12:38:59)
Stadion Stomilu

Stadion Stomilu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Polsce istnieje kilka województw, które nie posiadają swojego przedstawiciela w ekstraklasie. Brak reprezentacji dotyczy tych regionów także od dwóch kolejnych sezonów w I lidze. Jednak przez całą historię tylko jedna drużyna z tych obszarów awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, a powrót do elity dla tego regionu pozostaje niezrealizowanym celem od 21 lat. Mowa tutaj o województwie warmińsko-mazurskim, gdzie klubowy futbol boryka się z długotrwałym kryzysem i brakiem sukcesów.
Obecnie w ekstraklasie znajduje się 18 drużyn, co odpowiada liczbie 16 województw w Polsce. Teoretycznie każdy region mógłby mieć swojego przedstawiciela w tej lidze. Jednakże od dłuższego czasu wiadomo, że pod względem poziomu piłki klubowej nie każdy region jest równie silny. W najwyższej klasie rozgrywkowej brakuje reprezentacji z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Szczególnie to ostatnie województwo wyraźnie odstaje od reszty pod względem reprezentacji w ekstraklasie.

Czekają 21 lat

W całej historii polskiego futbolu tylko jeden klub z województwa warmińsko-mazurskiego miał okazję występować w ekstraklasie – było to Stomil Olsztyn. Niestety, jego obecność w najwyższej klasie rozgrywkowej była krótka, trwając zaledwie osiem sezonów. Klub pod wodzą trenerów Bogusława Kaczmarka i Józefa Łobockiego odniósł znaczący sukces w sezonie 1993/1994, zdobywając historyczny awans. Zajął pierwsze miejsce w tabeli I ligi, a piłkarze zostali nagrodzeni pojazdem Fiat 126p.

W ekstraklasie klub z Olsztyna, Stomil, doświadczał zmiennego szczęścia. W inauguracyjnym sezonie zaledwie z trudem utrzymał się w lidze, zajmując 14. miejsce. Następnie nadszedł sezon, który okazał się najbardziej udany w historii klubu, kiedy to zajął imponującą szóstą pozycję. W kolejnych latach klub rzadko plasował się w górnej połowie tabeli, z wyjątkiem sezonu 1999/2000, gdy zajął ósme miejsce. Kolejny spadek miał miejsce w 2002 roku, kiedy to Stomil zajmując ostatnie 16. miejsce, opuścił ekstraklasę.

Następnie klub przez 10 lat rywalizował w I lidze, aż do zakończenia sezonu 2021/22, gdy niestety spadł do II ligi. W poprzedniej kampanii był blisko powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale w barażach uległ Motorowi Lublin.

Oto futbol w warmińsko-mazurskim

W obecnym sezonie Stomilowi grozi kolejny spadek, zajmując 15. miejsce po 18 kolejkach, co umieszcza go w strefie spadkowej. Warto jednak zauważyć, że w tej trudnej sytuacji nie jest osamotniony. W II lidze z województwa warmińsko-mazurskiego rywalizuje także zespół Olimpii Elbląg. Dla Olimpii najwyższym poziomem rozgrywkowym jest jednak I liga, w której występowała przez łącznie osiem sezonów, ostatnio w latach 2011/12.

Obraz piłki nożnej w regionie Warmii i Mazur prezentuje się niepokojąco również na niższym szczeblu. W III lidze, grupie I, gdzie zespoły reprezentują wyłącznie województwa podlaskie, mazowieckie i łódzkie, warmińsko-mazurskie posiada zaledwie dwóch przedstawicieli. Są nimi lokalny rywal Olimpii - Concordia Elbląg oraz niespodziewanie GKS Wikielec. Klub z niewielkiej wsi pod Iławą, której populacja dwie lata temu liczyła zaledwie 932 mieszkańców, obecnie stanowi de facto trzeci najlepszy zespół całego województwa. To faktycznie zaskakujące odzwierciedlenie kondycji piłki nożnej w tym obszarze. Począwszy od IV ligi, rywalizacja przenosi się na poziom wewnątrzwojewódzki.


Kluby z województwa warmińsko-mazurskiego:

Stomil Olsztyn - II liga
Olimpia Elbląg - II liga
GKS Wikielec - III liga
Concordia Elbląd - III liga


Źródło: sport.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3112179 25 lis 2023 15:44

    Przecież to strategia niby prezydenta miasta Olsztyn. Futbol ma zniknąć z tego miasta albo co najwyżej 3 liga. Przypomnę hasło które obowiązywało w Olsztynie podczas ME rozgrywanych w Polsce u na Ukrainie. Olsztyn miasto bez piłki. To wymyślili stratedzy z Ratusza. Hasło obowiązuje nadal

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz