Będziemy mogli oddawać sklepom plastik. Jesteśmy ciekawi waszego zdania.

2023-11-22 17:10:05(ost. akt: 2023-11-29 21:05:25)
plastikowe butelki

plastikowe butelki

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dobra wiadomość jest taka, że w końcu doczekamy się systemu kaucyjnego za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki. Zła jest taka, że stanie się to dopiero za dwa lata. Też tak myślicie?
W środę opublikowano rządowy projekt, zgodnie z którym do ceny plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra będzie doliczane 50 groszy kaucji. Będzie można je odzyskać w sklepie, gdzie dokonaliśmy zakupu, ale nie w każdym.

Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

I tu, jak dla mnie pojawia się pewien problem. Czy da się pogodzić zwrot z systemem kas samoobsługowych w Biedronkach, czy Lidlach, tak by ten np. odliczały nam od rachunku kaucje?

Zobaczymy, bo diabeł tkwi w szczegółach, ale to, tak czy inaczej, krok w dobrym kierunku. Państwo też tak myślicie?

Igor Hrywna

Co myślicie o systemie kaucyjnym za butelki?
pokaż wyniki »
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SumRed #3112125 23 lis 2023 08:11

    Pomysl jest beznadziejny. Ale sie nie dziwie w koncu to projekt rządowy a nie obywatelski. Ten wygląda tak - zabierzemy wam 50gr a potem moze wam oddamy... Ludzie utoną w paragonach.. Moze jedyny plus to że ludzie beda sprzatac lasy w poszukiwaniu butelek a potem z wielkimi worami pelnymi smieci beda wchodzic na zakupy do marketu.... To pomysl starego rzadu czy nowego?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz