Saperzy odnaleźli ponad 5 tys. pocisków koło miejscowości Fuledy

2023-11-21 13:39:49(ost. akt: 2023-11-21 13:46:49)

Autor zdjęcia: KPP Giżycko

Ponad 5 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej z czasów II wojny światowej odnaleźli w ostatnich dniach saperzy w okolicy miejscowości Fuleda na Mazurach. Cały czas sukcesywnie są wydobywane kolejne pociski.
Akcja usuwania poniemieckiej amunicji artyleryjskiej, zalegającej w ziemi na terenie leśnym koło Fuledy trwa od 11 listopada. Pierwszy z pocisków znaleźli dzień wcześniej spacerowicze, którzy powiadomili o tym policjantów, a ci wezwali saperów.

Saperzy z Giżycka i Orzysza odnaleźli w tym miejscu zakopane składowisko przeciwpancernych i odłamkowych pocisków kalibru 37 mm produkcji niemieckiej, pochodzące z czasów II wojny światowej.

— Do tej pory wydobyliśmy ponad 5,2 tys. sztuk amunicji, która została już wywieziona i zniszczona na poligonie w Bemowie Piskim. Ale nadal zalegają w ziemi i cały czas sukcesywnie są podejmowane kolejne pociski. Na tę chwilę nie wiemy jak długo to jeszcze potrwa — przekazał dowódca patrolu saperskiego z Giżycka st. chor. szt. Wacław Maksymiak.

Akcja będzie kontynuowana do czasu usunięcia wszystkich pocisków. Miejsce znaleziska jest oddalone od budynków i dróg publicznych. Teren działania saperów przez całą dobę zabezpieczają policjanci.

Według policji jest to największe w ostatnich latach tego typu znalezisko w powiecie giżyckim. W 2021 r. na znaczną ilość niewybuchów natrafiono podczas prac ziemnych w Rynie. Saperzy odnaleźli i podjęli tam wówczas 117 pocisków artyleryjskich, miny przeciwpancerne, zapalniki i pociski do granatnika. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski