Zmiany komunikacji miejskiej w Olsztynie. Tramwaje wypierają autobusy?

2023-11-21 10:00:00(ost. akt: 2023-11-21 09:59:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Czeka nas rewolucja w komunikacji miejskiej w Olsztynie? Mieszkańcy Nagórek, Pieczewa i Jarot zyskają nową linię tramwajową. A co stracą?
W Olsztynie trwa rozbudowa linii tramwajowych. Testowane są też nowe torowiska. Wszystko po to, aby regularne kursowanie tramwajów na liczących ok. 6 km nowych trasach rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku. Olsztynowi przybędą kolejne dwie linie: czwórka pojedzie z Pieczewa do Wysokiej Bramy, a piątka z Pieczewa na dworzec.

— Ale mieszkańcy Nagórek, Pieczewa czy Jarot niestety stracą na tramwajach. Te mają wyprzeć linię 120, ale nie tylko. Z obiegu wypadnie też część trasy linii 113. Czym więc od nowego roku dojedziemy bez przesiadki na plażę miejską albo na Dajtki? Czym młodzież z Dajtek do V LO? Do tej pory jeździliśmy właśnie autobusem nr 113, ale ta linia będzie dojeżdżała z Dajtek tylko na os. Mazurskie. Teraz kończy trasę na Pieczewie — zauważa pani Magdalena z Olsztyna. — Dlaczego zabiera nam się coś, co do tej pory dobrze funkcjonowało? Nie chcemy jeździć z przesiadkami. Jak to wpłynie na nasze dojazdy do szkoły czy do pracy? Tramwaj, zamiast pomóc, pokrzyżuje nam plany. Dlaczego osoby odpowiedzialne za tworzenie siatki połączeń w mieście zapominają o niektórych osiedlach? Chyba za karę uszczęśliwiono nas tramwajami. Za chwilę w Olsztynie będzie jak na dzikim zachodzie.

I dodaje: — Miasto promuje ekologiczne podróże tramwajami. Zachęca też do korzystania z autobusów. Żeby nie było korków. Tylko jak z nich korzystać, skoro one nie dowiozą nas tam, gdzie potrzebujemy? Mieszkańcy będą zmuszeni jeździć samochodami.

Zmian ma też doczekać się trasa 116. Na przystankach przy ul. Boenigka pojawiły się nowe tablice informacyjne z tą linią. Zmiany szykują się też na trasie 131.

Co na to miasto?


— Zmiany, które zostaną uwzględnione, wynikają z wprowadzenia dwóch nowych linii tramwajowych. Nie oznacza to jednak rewolucji w istniejącym układzie, a jedynie jego dostosowanie i optymalizację, uwzględniającą nowe linie — uważa Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — Prace nad nową siatką połączeń są na zaawansowanym etapie, a mieszkańcy jeszcze w tym miesiącu poznają szczegóły.

ar

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mar #3112128 | 83.24.*.* 23 lis 2023 12:19

  Szkoda, że Osiedle Mazurskie zawsze dostaje po tyłku. Najpierw odcięto nas od dworca, kiedyś linie 4 i 5. Teraz zabierają 116, które łączyło z innym końcem Olsztyna. Można było dojechać do szpitali, teatru, dworca Śródmieście, pl. Bema, na Zatorze. Nie wiem, jak będą wyglądały nowe trasy 105 i 113, ale obecnie mają taki sam przebieg na odcinku Pstrowskiego - Warszawska czyli przez bardzo dużą część miasta. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden pojedzie ul. Żołnierską (szpitale). Po całkiem krótkiej analizie zastanawiam się, czy na pewno ta zmiana jest podyktowana nowym tramwajem? A jeśli chodzi o przesiadki, do których miasto nas zmusza, to jest to wielkie nieporozumienie i fikcja, szczególnie w godzinach wieczornych lub w dni wolne, kiedy na trasie jest jeden autobus na 40 min. lub godzinę. No i jeszcze opóźnienia lub wcześniejsze odjazdy. Trafienie na sensowną przesiadkę jest jak trafienie w lotto. I wszystko na ten temat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Bezamiznan_ #3112112 21 lis 2023 17:56

  Niech zmienią trasę linii 121 bo jest tak zawiła że nwm. Według mnie powinien jechać całą ulicą dworcowa i omijać i dalej całą ulica wilczynskiego i skręcać na bartąską Jak się jedzie na osiedle generałów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. stara baba #3112110 21 lis 2023 12:43

  Szkoda,że ZDZiT odwrotnie ponumerował linie. Powinny być tak: nr 4 do Wysokiej Bramy a nr 5 do dworca. Od zawsze kojarzy mi się nr 5 z dworcem,ponieważ kiedyś docierał tam autobus z tym n-rem. Tylko obecni decydenci tego nie pamiętają. Szkoda !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)