Zostań sędzią w sprawie psa

2023-11-19 08:21:00(ost. akt: 2023-11-19 13:29:19)

Autor zdjęcia: Jerzy Górecki/pixabay

Jak powinno się ukarać za znęcanie nad psem? Grzywną, pracami społecznymi, więzieniem? A może w ogóle sądy nie powinny się tym zajmować? W końcu pies żyje, a jego pan był zmęczony i pijany, więc to, że wieszał go nad ziemią na smyczy, bił oraz rzucał o drzwi klatki schodowej, to w końcu nic wielkiego. Jest przecież jego właścicielem...
Przed olszyńskim sądem rejonowym rozpoczął się proces kobiety i mężczyzny, oskarżonych o znęcanie się nad psem. Kobieta odpowiada za to, że nie dbała o czworonoga, trzymała go bez dostępu do wody i karmy. Mężczyzna jest oskarżony o bicie psa i wieszanie go na smyczy.

Teraz przed sądem zeznawali sąsiedzi, którzy feralnej nocy usłyszeli skowyt i wycie psa. Według ich relacji, mężczyzna przytrzasnął psiaka drzwiami, bił go smyczą i podnosił wieszając nad ziemią. Jedna z kobiet zadzwoniła na policję a czekając na funkcjonariuszy przejęła Leona. Mówiła, że pies był obolały i zalękniony do tego stopnia, że załatwił się pod siebie. Inna sąsiadka, która była weterynarzem podała czworonogowi leki przeciwbólowe.

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów i powiedział przed sądem, że żałuje swego postępowania. Usprawiedliwiał się, że był zmęczony i pod wpływem alkoholu. Kobieta nie pojawiła się w sądzie.

Odpowiada za to, że trzymała swojego psa w niechlujnych warunkach, bez dostępu do czystej wody i karmy, nie wyprowadzała na spacery i tym samym przyczyniła się do cierpienia czworonoga.

Leon to mały, młody kundelek. Psiak został odwieziony do schroniska dla zwierząt, gdzie został zbadany. Nie miał złamań a ranę pod okiem zaopatrzono. Po kwarantannie trafił do tymczasowego domu.
PAP, oprac Igo Hrywna

Gdybyś był(a) sędzią, jaki wydał(a)byś wyrok w tej sprawie
pokaż wyniki »