Przewodnicy psów służbowych z Warmii i Mazur wzięli udział w niezwykłym szkoleniu
2023-11-19 18:03:18(ost. akt: 2023-11-17 17:15:46)
W Olsztynie odbyło się szkolenie doskonalące dla przewodników psów służbowych, zorganizowane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W szkoleniu uczestniczyło 20 przewodników psów służbowych z garnizonu Warmińsko-Mazurskiego.
W środę (15 listopada) na terenie Olsztyna odbyło się szkolenie doskonalące dla przewodników psów służbowych pt.: Pierwsza pomoc psu służbowemu w nagłych wypadkach” zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.
Szkolenie przeprowadził Tomasz Stępień – właściciel i założyciel PROJECT K9 MED, który realizuje programy treningowe z zakresu ratownictwa psów i ludzi, zarówno w środowisku cywilnym, jak i taktycznym.
Tomasz Stępień to emerytowany policjant, który swoją przygodę ze służbą zakończył jako kierownik Ogniwa Przewodników psów Służbowych, oficjalnym partnerem i instruktorem amerykańskiej firmy K9 MEDIC, oraz przewodnikiem dwóch psów rasy Owczarek Niemiecki, wyszkolonych między innymi do udziału w kursach K9, w charakterze psów demonstracyjnych. Dotychczas przeszkolił kilkadziesiąt zespołów K9, z szerokiego spektrum służb mundurowych w Polsce, jak również przewodników psów z grup SAR oraz Policji Austrii, Holandii, Ukrainy i Szwecji.
Zdobyte informacje pozwolą przewodnikom uzupełnić wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej psom podczas pełnienia przez nich służby. W trakcie warsztatów poruszone zostały między innymi zagadnienia dotyczące wyposażenia apteczki, bezpieczeństwo własne i psa na miejscu zdarzenia, umiejętności ‘’Handler Assist’’ – czyli technik kontroli psa, budowy anatomicznej, prawidłowych parametrów życiowych psa, ich badania i kontroli, oceny stanu ogólnego psa przed, w trakcie i po zakończeniu pracy, wybranych urazów i stanów nagłych tj. masywny krwotok, uraz klatki piersiowej z uszkodzeniem płuca, skręt żołądka, udar cieplny, hipotermia, zadławienie, zachłyśnięcie, złamanie, zwichnięcie oraz transport psa urazowego.
Przewodnicy mieli okazję poćwiczyć właściwe używanie opasek uciskowych, technik wykonywania opatrunków, zabezpieczenia ran penetrujących klatkę piersiowa oraz przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u psa.
Wspólne szkolenie pozwoliło na wstępne wypracowanie i ujednolicenie modelu działania przewodników psów służbowych w sytuacji konieczności udzielenia pomocy poszkodowanemu psu. Dodatkowym atutem spotkania edukacyjnego była możliwość wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk z zakresu kynologii służbowej pomiędzy przewodnikami z różnych części województwa, co z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo, efektywność i komfort pracy przewodników z psami.
W przedsięwzięciu uczestniczyło 20 przewodników psów służbowych z garnizonu warmińsko-mazurskiego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez