Prezydent Andrzej Duda odznaczył proboszcza z Olsztyna Złotym Krzyżem Zasługi

2023-11-19 08:03:23(ost. akt: 2023-11-17 15:36:51)
Brat Michał Szwarc OFM odebrał Złoty Krzyż Zasługi.

Brat Michał Szwarc OFM odebrał Złoty Krzyż Zasługi.

Autor zdjęcia: Fot. Maurycy Pieńkowski

Proboszcza z olsztyńskiego Zatorza znają wszyscy. Nie tylko w Olsztynie. Także na granicy Polski z Ukrainą i z Białorusią. Teraz ojciec Michał Szwarc OFM pochodzący Nowego Miasta Lubawskiego, znany jako brat Cordian, za niesienie pomocy potrzebującym otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od prezydenta Andrzeja Dudy.
Brat Cordian OFM wyróżnienie odebrał kilka dni temu z rąk prezydenckiego ministra Piotra Ćwika. I jak sam podkreśla, nie jest jedynym odznaczonym. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczenia państwowe nadał dyrekcji i pracownikom Caritas Polska za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom dotkniętym rosyjską agresją w Ukrainie oraz za działalność społeczną i charytatywną.

— Byłem bardzo zaskoczony, kiedy dostałem telefon od dyrektora Caritasu, który poinformował mnie, że cały zespół zaangażowany w pomoc na granicy otrzymał wyróżnienia — mówi w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” ojciec Cordian Szwarc OFM.

— To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie, które przecież należy się nie tyle mnie, ile setkom wolontariuszy, którzy z wielkim poświęceniem niosą pomoc innym — podkreśla franciszkanin.

Brat Cordian OFM na co dzień jest proboszczem parafii pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na olsztyńskim osiedlu Zatorze. Skierował go tutaj prowincjał zakonu. I parafia aż kwitnie działaniami charytatywnymi. Zakonnik łączy pracę proboszcza z aktywnością w Caritas. Zasłynął jako organizator działań na granicy Polski z Ukrainą i na granicy Polski z Białorusią.

— Byliśmy odpowiedzialni z przygotowanie Namiotów Nadziei, czyli miejsca na niesienie pomocy tym, którzy po przekroczeniu granicy jej potrzebują — przypomina brat Cordian OFM.

Pierwsze namioty stanęły natychmiast po napaści Rosji na Ukrainę. I jak relacjonuje ojciec Cordian, tam pomoc była bardzo potrzebna. I to na każdym poziomie. Z napadniętego kraju uciekały kobiety z dziećmi. Nie wiedzieli co ze sobą zrobić. Gdzie pójść? Jak dalej żyć? To właśnie dla nich powstały Namioty Nadziei.

— Organizowaliśmy takie oczywiste rzeczy jak termosy z gorącymi napojami, odzież, obuwie, koce termiczne. Jednak w niektórych punktach były całe tłumy zdezorientowanych osób. Trzeba było nimi pokierować. Powiedzieć, co mają dalej robić — relacjonuje franciszkanin. — To było szczególnie widać w Przemyślu. Oczywiście w działania byli zaangażowani poprzez Caritas mieszkańcy bardzo wielu parafii. Szczególnie tych przygranicznych napadniętego kraju. My byliśmy wsparciem i pomocą w koordynacji ich pomocy — dodaje.

Proboszcz zatorzańskiej parafii również teraz nie przestaje organizować pomocy. Tym razem potrzebującym z Zatorza. W jego kościele świetnie czują się pisarze, artyści, naukowcy, ale także wszyscy ci, którzy są wrażliwi na otaczający świat.
Brat Cordian OFM, jako franciszkanin, cały czas jest też szczególnie otwarty na sprawy ekologii. Koordynuje projekt Laudato Si’, który wprost odwołuje się do encykliki papieża Franciszka, w której ten zachęca do działań proekologicznych.

— Nasze życie odsłania różne problemy. Czasami trzeba się nad nimi pochylić. Codzienność niesie wyzwania i trudności, dlatego trzeba wspólnie szukać rozwiązań — podkreśla brat Cordian Szwarc OFM.

Stanisław Kryściński