W województwie warmińsko-mazurskim przybywa zachorowań na COVID-19

2023-11-19 15:02:41(ost. akt: 2023-11-17 15:39:53)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Warmińsko-mazurskie ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowań na COVID-19 w kraju. Na 13 listopada 2023 roku wyniósł on 0,7 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców. To trzeci w kolejności najwyższy wynik w Polsce. Atakuje też grypa.
Warto pamiętać, że w Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku obowiązywał stan epidemii, a od 16 maja 2022 roku na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego.

Z kolei 5 maja 2023 roku dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus „z wielką nadzieją ogłosił, że globalny stan zagrożenia spowodowany COVID-19 dobiegł końca”.

Koronawirus nie odpuszcza


Co prawda w marcu 2022 roku zniesione zostały w Polsce obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, jednak mimo to służby sanitarne na Warmii i Mazurach nadal prowadziły diagnostykę, a nawet wprowadzały nowe metody badań.

— Do wykonywania wysoko specjalistycznych badań kupiliśmy nowoczesny sprzęt. Jednocześnie nieprzerwanie nasze laboratorium prowadziło nadzór molekularny nad wariantami SARS-CoV-2 dla czterech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i podlaskiego, stanowiąc jednocześnie wsparcie merytoryczne w tym zakresie dla pozostałych Laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej — informował Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w raporcie „Stan sanitarno-higieniczny województwa warmińsko-mazurskiego w roku 2022”.

Z tego dokumentu wynika, że w 2022 roku na terenie województwa zarejestrowano 86 018 potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 (dla porównania w 2021 roku – 113 427 zachorowań).

W 2022 roku najwyższe wskaźniki zapadalności zanotowano w powiecie: olsztyńskim, działdowskim, nidzickim, bartoszyckim, ostródzkim, węgorzewskim. W 2022 roku z powodu COVID-19 zarejestrowano 785 zgonów, natomiast w 2021 roku – 2478.

Wydawać by się mogło, że zagrożenie koronawirusem mamy za sobą. Jak się jednak okazuje, patogen ten znów atakuje, ale już nie z taką mocą jak w latach poprzednich. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w okresie od 1 stycznia do 31 października potwierdzono 7289 zakażenia wirusem (w odpowiednim okresie roku 2022 było to 85 154 przypadki).

Według danych na 14 listopada 2023 roku najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem odnotowano na terenie powiatów: działdowskiego (12), szczycieńskiego (8, nidzickiego (7) oraz mrągowskiego i giżyckiego (po 6 przypadków). Na szczęście na Warmii i Mazurach nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

— Województwo warmińsko-mazurskie ma jeden z najwyższych wskaźników zapadalności w kraju. Na dzień 13 listopada 2023 roku wyniósł on 0,7 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców. Jest to trzeci w kolejności najwyższy wynik w Polsce — informuje Joanna Równiak z oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Inspektorzy sanepidu radzą, by w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia pamiętać o regularnym myciu i dezynfekcji rąk, zachowaniu odległości powyżej 1 metra od osób, które kaszlą lub kichają, szczepieniach, pozostawaniu w domu, jeżeli rozpoznajemy u siebie objawy infekcji.

Nie tylko COVID-19

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie wynika, że w 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowano 107 331 przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę, podczas gdy w 2021 roku „zaledwie” 51 856 przypadków.

— W 2023 roku zmieniły się zasady raportowania przez placówki medyczne zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; od lipca zniesiony został obowiązek składania tygodniowych meldunków na druku. Teraz zgłaszane będą jedynie potwierdzone testem PCR lub antygenowym zachorowania na grypę, a to oznacza, że nie będą raportowane podejrzenia zachorowań, które na podstawie zgłoszenia przez lekarza lub laboratorium do PSSE będą raportowane na druku — wyjaśnia Joanna Równiak.

W 2022 roku laboratoryjnie grypę potwierdzono u 326 osób, w tym u 177 dzieci do lat 14. Do 15 października tego roku na terenie województwa zarejestrowano 688 przypadków grypy potwierdzonych testami antygenowymi i 379 przypadków na podstawie pozytywnych testów Real – Time PCR. Do tego samego dnia zarejestrowano jeden zgon z powodu grypy. W analogicznym okresie roku 2022 nie zarejestrowano zgonów.

Aby chronić się przed tym zagrożeniem, warto się zaszczepić. Szczepienie przeciwko grypie sezonowej to najskuteczniejsza metoda zapobiegania zachorowaniu. Nawet jeśli ktoś zarazi się po zaszczepieniu, ma szansę przejść chorobę z mniejszym nasileniem i będzie mniej narażony na jej powikłania.

— Nigdy nie jest za późno na zaszczepienie się przeciwko grypie — zaznacza Janusz Dzisko. Szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności: zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat, chorym na choroby przewlekłe, osobom w wieku powyżej 55 lat, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, oraz pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.

Niestety, liczba szczepień maleje… W 2021 r. w województwie wykonano 48023 szczepienia, natomiast w roku 2022 – 43978.

Nie zaszkodzi także wrócić do nawyków, które nabyliśmy podczas pandemii koronawirusa. Przede wszystkim do unikania skupisk ludzkich.

— Warto wrócić do noszenia maseczek, unikać skupisk ludzkich; jeżeli możemy, to zamiast jechać autobusem, przejdźmy się na piechotę – aktywność fizyczna także sprzyja zapobieganiu zarażeniom grypą. Ważne jest mycie rąk, właściwe odżywianie się – dieta bogata w owoce czy zasłanianie łokciem ust i nosa, gdy kichamy czy kaszlemy — radzi Dorota Marko, z olsztyńskiego sanepidu.

RAZ