Co dalej z Wysoką Bramą i pobliskim hostelem? Radny Olsztyna ma plan

2023-11-16 18:21:59(ost. akt: 2023-11-16 15:16:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kilka miesięcy temu okazało się, że hostel obok Wysokiej Bramy w Olsztynie i pobliskie budynki są własnością miasta, a nie PTTK, jak do tej pory uważano. Cała sprawa wyszła na jaw przy okazji porządkowania starych dokumentów. "Nowe" budynki dla władz miasta to jednocześnie wielka szansa na rozwój, ale równocześnie problem. Co coś z nimi wypada zrobić.
Hostel przy Wysokiej Bramie i przylegające do niego dwa budynki, których mieściła się siedziba PTTK znajdują się w jednej z najbardziej atrakcyjnych części Olsztyna - wejściu na Stare Miasto.

W 2019 roku miejscy urzędnicy porządkując dokumenty własnościowe obiektów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu starówki dopatrzyli się luki, która zupełnie zmienia sytuację budynku. Okazuje się, że uchwała podjęta ponad 80 lat temu nie powoływała się w swojej treści na żadne przepisy obowiązującego wtedy prawa. Łącząc kropki wyszło na to, że skoro tamta uchwała była bezprawna, to budynek powinien wrócić we władanie miasta. Po kilku zgrzytach na linii ratusz - PTTK ostatecznie stanęło na tym, że wszystkie budynki wracają pod władanie miasta.

Co tutaj powstanie? Hostel prawdopodobnie zniknie


Obecny hostel jest postawiony na historycznych fundamentach przylegających do Wysokiej Bramy. W dawnych czasach znajdowało się to m.in więzienie. Aktualnie cały teren jest objęty ochroną konserwatora zabytków i to od niego w dużej mierze zleży, jakie inwestycje uda się w tym miejscu poczynić.

Niedawno radny Tomasz Głażewski zwrócił uwagę, że to ciekawe miejsce na szeroko pojęte "Centrum Kultury".

Czy poza kontynuowaniem dotychczasowego sposobu korzystania z budynków został już określony docelowy kierunek ich przeznaczenia? Czy brane jest pod uwagę utworzenie w tych obiektach Centrum Kultury. Zarówno miejsce, jak i wielkość poszczególnych budynków pozwalają na ulokowanie różnych form działalności kulturalnej. Byłyby one rozszerzeniem miejskiej oferty zachęcającej do spędzenia czasu po południu czy w weekendy na starym mieście. A uruchomione niebawem możliwości komunikacyjne zapewniłyby łatwą dostępność do korzystania z takiego centrum — pisze radny Tomasz Głażewski do prezydenta Olsztyna.

Przy opracowaniu MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego -red.) dla ww. obszaru, przewidywano możliwość przebudowy i zmiany sposobu użytkowania miejskich budynków przy Wysokiej Bramie na różne funkcje - w tym także funkcję kultury. W przeznaczeniu terenu opisanym jako „usługi ogólnomiejskie”, zgodnie z definicją w MPZP, mieści się również przeznaczenie pod usługi oświaty, edukacji i kultury. Ww. budynki znajdują się zatem w puli obiektów, które samorząd Olsztyna bierze pod uwagę jako potencjalne miejsca działalności kulturalnej. — odpowiada prezydent Piotr GrzymowiczWiadomym jest, że niektóre spośród miejskich instytucji kultury, np. Miejska Biblioteka Publiczna czy Olsztyński Teatr Lalek, borykają się z
problemami lokalowymi. Na obecnym etapie brane są pod uwagę inne propozycje lokalizacji dla tych instytucji. Przywołane przez Pana korzystne położenie obiektów
przy Wysokiej Bramie, jak również dostępność komunikacyjna tego miejsca, to bez wątpienia atuty tej lokalizacji. Dokonując wyboru miejsca pod przyszłą działalność kulturalną, musimy jednakże przeanalizować znacznie więcej kryteriów, m.in. koszty użytkowania lokali oraz ich przystosowania i obsługi
— dodaje prezydent.

Karol Grosz