Co może oznaczać ból głowy z lewej strony?

2023-11-16 14:53:05(ost. akt: 2023-11-20 21:08:04)   Materiał partnera
Ból głowy z lewej strony nie jest specyficznym objawem, który łatwo przyporządkować do jednej choroby. O ile nie powtarza się często i nie jest wynikiem bezpośredniego urazu, można go zakwalifikować jako objawy stresu lub przemęczenia. Mimo to nie powinien być bagatelizowany, zwłaszcza jeśli jest intensywny, nawraca i zawsze odczuwany jest z tej samej strony. Ból lewej strony głowy może być symptomem m.in. chorób neurologicznych, migreny czy problemów okulistycznych.
Dlaczego głowa boli z jednej strony?
Ból głowy jest jedną z częstszych dolegliwości, na które skarżą się osoby niezależnie od płci i wieku. W ten sposób organizm manifestuje przemęczenie, reaguje na stresujące sytuacje, ale też daje nam znać, że dzieje się coś, co powinno zwrócić naszą uwagę. Dolegliwości odczuwane po jednej ze stron lub ból z tyłu głowy wymagają odpowiedniej diagnostyki i wskazania przyczyny. Tylko w takim wypadku możliwe będzie skuteczne leczenie i profilaktyka.

Ból głowy, który dokucza nam z prawej lub z lewej strony może być wynikiem urazu (np. uderzenia), ale także jego podłożem mogą być częste stresujące sytuacje czy nadmierne zmęczenie. W ten sposób objawia się ból o podłożu nerwowym. Należy mieć świadomość, że za ból z jednej strony odpowiadać mogą także infekcje, jak zapalenie ucha, czy znacznie poważniejsze i trudniejsze w leczeniu zapalenie nerwów. Jednostronne dolegliwości są charakterystyczne również w przebiegu migreny, klasterowych bóli głowy, czyli tych, których podłoże wiąże się ze stresem, a także zespołu Sjaastad (jest to rzadka postać samoistnego bólu głowy). Jeśli chodzi o ból odczuwany z tyłu głowy, to warto wspomnieć, że jego przyczyną może być nadmiar dwutlenku węgla w organizmie, np. w sytuacji, kiedy mamy duże opory oddechowe.

Co powoduje ból z tyłu głowy po lewej stronie?
Ból z tyłu głowy po lewej może wskazywać na poważniejsze schorzenie, np. nadciśnienie tętnicze. Wówczas dolegliwości mają największą intensywność po przebudzeniu, kiedy znajdujemy się jeszcze w pozycji leżącej. Charakterystyczny jest pulsujący charakter bólu i to, że zwykle ustępuje on samoistnie, kiedy podniesiemy się do pozycji pionowej.

Tego typu dolegliwości, poza urazem, mogą być wywołane również postępującą chorobą zwyrodnieniową odcinka szyjnego kręgosłupa. W zależności od miejsca uszkodzenia ból lokalizuje się w określonym miejscu. Powody mogą być też znacznie poważniejsze, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy guz mózgu. Tego typu schorzenia zagrażają nie tylko zdrowiu, ale również życiu cierpiącej osoby. Ból z tyłu głowy, który odczuwamy po lewej stronie, może też wywołać m.in. półpasiec.

Właśnie z powodu tak wielu możliwych przyczyn odczuwanego dyskomfortu, nie należy zwlekać ze specjalistyczną konsultacją. W doraźnym łagodzeniu bólu warto sięgnąć po leki bólowe dostępne bez recepty, które większość z nas ma w domowej apteczne. W łagodzeniu bólu głowy skuteczne są te, zawierające np. ketoprofen. Jeśli jednak ból nie ustępuje lub – co gorsza – nasila się, konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci potrzebne badania i dobierze odpowiednie leczenie.