Podpisano umowę na rozbudowę obwodnicy Giżycka

2023-11-18 08:00:00(ost. akt: 2023-11-17 15:25:07)

Autor zdjęcia: GDDKiA

Obwodnica Giżycka zostanie przebudowana na odcinku od ronda z ul. Świderską w kierunku Wilkas. Po modernizacji na obwodnicy będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.
Długość odcinka, który będzie przebudowany wynosi niespełna 2 km. Władze Giżycka podkreślają, że jest to dla miasta bardzo ważna inwestycja. "To najważniejszy fragment, aby zlikwidować lub znacznie ograniczyć problemy podczas otwarć mostu obrotowego" - poinformował w mediach społecznościowych burmistrz miasta Wojciech Iwaszkiewicz.

Największe problemy komunikacyjne Giżycka wiążą się z warunkami geograficznymi miasta, przez które przepływa kanał łuczański. Obecnie przez kanał można przeprawić się mostem obrotowym (obecnie jest on uszkodzony i przechodzi naprawę) oraz mostem na obwodnicy. Oba mosty mają po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Latem, gdy most obrotowy jest otwarty dla żeglarzy, kierowcy muszą korzystać tylko z mostu na obwodnicy, co powoduje często ogromne korki.

Rzecznik prasowy olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki poinformował PAP, że projekt i przebudowa obwodnicy Giżycka to koszt 110 mln zł. Wykonawcą prac będzie firma Unibep z Bielska Podlaskiego. Na realizację inwestycji firma ta ma 36 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych.

Głębocki przyznał, że umowę na tę inwestycję podpisano po ponownym przetargu na wyłonienie wykonawcy. "Pierwsze postępowanie unieważniliśmy, ponieważ złożone oferty przekroczyły nasz budżet. W obecnym przetargu oferty również przekroczyły budżet, ale tym razem podjęliśmy decyzję, że nie będziemy unieważniać postępowania. Po sprawdzeniu ofert wystąpiliśmy o przyznanie dodatkowych środków na realizację zadania. Minister Infrastruktury zatwierdził aneks do Programu inwestycji zwiększający finansowanie zadania i mogliśmy przystąpić do wyboru wykonawcy" - poinformował Głębocki. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska