Koło miejscowości Fuledy saperzy odnaleźli ponad 2 tys. niewybuchów w jednym miejscu

2023-11-15 10:57:43(ost. akt: 2023-11-15 12:17:34)

Autor zdjęcia: KPP Giżycko

Ponad 2,3 tys. pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej odnaleźli i zabezpieczyli saperzy w kompleksie leśnym koło miejscowości Fuleda. Do czasu usunięcia wszystkich niewybuchów teren zabezpieczają policjanci.
Pierwszy z niewybuchów został znaleziony w miniony piątek przez spacerowiczów, którzy powiadomili o tym policjantów. Wezwany patrol saperski ujawnił w pobliżu kolejne pociski artyleryjskie kalibru 37 mm, produkcji niemieckiej, pochodzące z czasów II wojny światowej. Niewybuchy znaleziono w lesie w okolicach Fuledy, w miejscu oddalonym od budynków i dróg publicznych.

Fot. KPP Giżycko

Od tego czasu miejsce znaleziska przez całą dobę zabezpieczają policjanci, a saperzy sprawdzają teren, podejmując i zabezpieczając kolejne niewybuchy, które zostaną zniszczone na poligonie. Środa jest szóstym z kolei dniem działań służb. Dotychczas wydobyto z ziemi i zabezpieczono ponad 2,3 tys. pocisków.

Fot. KPP Giżycko

Jak przekazała PAP asp. szt. Iwona Chruścińska z giżyckiej policji, to największe w ostatnich latach tego typu znalezisko w powiecie. W 2021 r. na znaczną ilość niewybuchów natrafiono podczas prac ziemnych w Rynie. Saperzy odnaleźli i podjęli tam wówczas 117 pocisków artyleryjskich, miny przeciwpancerne, zapalniki i pociski do granatnika.

Fot. KPP Giżycko

PAP

autor: Marcin Boguszewski