Warto zadbać o swoje zdrowie! Wyjątkowa okazja na spotkanie z ekspertami.

2023-11-13 10:53:17(ost. akt: 2023-11-13 11:01:20)

Autor zdjęcia: Freepik

„Znaj ryzyko. Bądź odpowiedzialny” – pod takim hasłem obchodzić będziemy Światowy Dzień Cukrzycy, który przypada 14 listopada. W Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku o godz. 12 rozpocznie się cykl wykładów i spotkań z ekspertami. Będą też bezpłatne badania oraz część artystyczna.
We wtorek 14 listopada o godz. 12:00 zapraszamy do ROK w Olecku, gdzie podczas wykładów i spotkań z ekspertami będzie można uzyskać informacje jakimi metodami wspomóc swój organizm w leczeniu choroby cukrzycowej (dieta, aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe).
Tematyka wykładów:
- „Samokontrola glikemii - ugruntowane mity, sprawdzone fakty" - Alicja Nowik,
- „Emocje w ciele" - Marek Budziński,
- „Aktywne zbijanie cukru" - Katarzyna Sieczkowska.

W ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy wykonane będą bezpłatne badania:
- pomiar poziomu glukozy,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- pomiar ciśnienia tętniczego.

Na część artystyczną zapraszają:
- uczestnicy WTZ Olecko
- seniorzy z Klubu Senior+ Olecko z mocnym wsparciu Dance from A to Z Aleksandra Łaszczyńska-Zubkowicz,
- grupa taneczna Joker z Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich,
- Dance Queen Studio Justyna Biśtyga.
Na wszystkich przybyłych czekać będą zdrowe przekąski

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy każdego roku w dniu 14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, który wraz Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Rok później otrzymali Nagrodę Nobla za swoje przełomowe odkrycie. Okrycie insuliny sprawiło, że cukrzyca, opisywana już przez starożytnych lekarzy, przestała być chorobą śmiertelną.
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby.
Na całym  świecie  zmaga  się  z cukrzycą  już  285 milionów  pacjentów. Szacowana  liczba  chorych w Polsce wynosi ponad 2,17 miliona, czyli ponad 5 proc. polskiego społeczeństwa, ponad 450 tys. osób nie jest świadomych swojej choroby (świadomość wzrasta wraz wiekiem).

W bieżącym roku przypada trzeci i ostatni rok cyklu 2021-23, którego tematem przewodnim ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną jest dostęp do opieki diabetologicznej. Tegoroczna kampania koncentruje się na znaczeniu świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. Ważne jest też podkreślenie wpływu powikłań cukrzycowych oraz dostępu do edukacji i opieki medycznej celem zapewnienia właściwego leczenia i zarządzania chorobą.