160 filmów z 40 krajów weźmie udział w konkursach Lubelskiego Festiwalu Filmowego

2023-11-11 10:30:28(ost. akt: 2023-11-11 10:30:45)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

160 filmów z 40 krajów będzie rywalizować w konkursach Lubelskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 17 listopada w Centrum Kultury w Lublinie. Zaplanowano także specjalne pokazy tematyczne, dyskusje, warsztaty.
Lubelski Festiwal Filmowy jest największym tego typu wydarzeniem w mieście i jednym z większych w regionie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie wspólnota.

"Wierzymy, że dzięki współpracy możemy rozwijać nasze otoczenie. Kino jest dla nas przestrzenią spotkania i możliwością spojrzenia na świat z wielu perspektyw. Wyznawanie uniwersalnych wartości pomaga w przeciwstawianiu się złu, a dialog prowadzi do budowy wspólnoty umocnionej wzajemnym zrozumieniem” – napisali organizatorzy w komunikacie.

Tegoroczny repertuar będzie składał się z dziewięciu konkursów, w których zostanie zaprezentowanych blisko 160 filmów z 40 krajów. Zwycięzcy otrzymają statuetki Złotego Mrówkojada, a zdobywcom Grand Prix konkursów krótkometrażowych oraz konkursu Fokus: Storytelling (filmy pełno i średniometrażowe) przyznane zostaną nagrody finansowe.

W programie znalazło się także 17 pokazów tematycznych poświęconych m.in. pracy, Ukrainie, matkom, niełatwym związkom.

„Filmy przydzielone do poszczególnych bloków zostały wyselekcjonowane z 2030 zgłoszeń z całego świata. Widownia może głosować na każdy film, który przeszedł selekcję i jest prezentowany na festiwalu. Głosy te mogą zdecydować o nagrodzie dla produkcji, co dla autorów i autorek filmów zawsze jest bezcennym wyróżnieniem” - dodano w komunikacie.

Bohaterem tegorocznego cyklu Historia w kinie/Historia będzie Walerian Borowczyk. Przewidziano też nowy format o nazwie Versus, który poświęcony będzie ekranizacjom znanych dzieł literatury. Z okazji Roku Fredry wybrano dwie filmowe wersje „Zemsty”, po projekcji których odbędzie się dyskusja, gdzie porównane zostaną pod różnymi względami obie produkcje.

Wśród wydarzeń towarzyszących są m.in. warsztaty dla dzieci na temat zagrożonych gatunków zwierząt, filmowa dyskoteka dla rodzin, filmowy pub quiz.

17. Lubelski Festiwal Filmowy potrwa od 17 do 25 listopada w Centrum Kultury w Lublinie.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk