Sołtys Henrykowa w nowym programie „Sołtysi” w Super Polsat

2023-11-12 09:04:36(ost. akt: 2023-11-10 17:13:45)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Pracuje w Olsztynie, ale działa społecznie w Henrykowie, gdzie jest sołtysem. Pomaga w wydarzeniach charytatywnych, rozwija drużynę piłkarską i należy do OSP. Teraz zobaczymy Emilia Rońdę w nowym serialu Super Polsatu.
Gdy został sołtysem Henrykowa, miał tylko 21 lat i był najmłodszym sołtysem w gminie Orneta. Mimo że minęło już od tego czasu 14 lat, mieszkańcy wsi nadal go wybierają.

Emil Rońda w rodzinnym Henrykowie zna wszystkich. Do pracy dojeżdża do Olsztyna (to ok. 60 kilometrów), ale starcza mu czasu nie tylko na obowiązki sołtysa. Od dziecka działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Henrykowie, pomaga w lokalnych wydarzeniach charytatywnych, rozwija rodzimą drużynę piłkarską i starcza mu jeszcze czasu, by służyć do mszy, i co ważne, już drugą kadencję jest radnym w swojej gminie. Teraz zobaczymy go w nowym programie „Sołtysi” w Super Polsat.

— Ekipa telewizyjna przyjechała do Henrykowa jeszcze w maju — opowiada Emil Rońda. — Zrobiła to na zaproszenie prezesa Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów Zbigniewa Cieśli. Pokazaliśmy filmowcom całe Henrykowo, między innymi naszą świetlicę, Spółdzielnię Kółek Rolniczych, Warsztaty Terapii Zajęciowej — wylicza sołtys i dodaje, że kiedy przyszło mu wziąć udział w programie, rzeczywiście trochę się stresował, ale głównie wspomina to, że w program zaangażowała się niemal cała wieś.

O czym jest ten program? „Sołtysi” to seria dokumentalna o życiu kilku sympatycznych i charyzmatycznych sołtysów z różnych stron Polski. Jak piszą producenci: „Mimo różnicy wieku, zawodu i sytuacji rodzinnej wiele ich łączy – są naturalni, szczerzy i kochają ludzi z wzajemnością. Mają też zmysł organizatorski, dużo cierpliwości i potrafią połączyć cechy policjanta z psychologiem”.

Serial pokazuje codzienność wsi i to, w jaki sposób sołtysi łączą swoją pracę zawodową, życie rodzinne z obowiązkami w sołectwie. Dokument to także problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy wsi. Mówi też oczywiście o sukcesach, inwestycjach, zmianach. W Henrykowie na przykład właśnie powstaje Koło Gospodyń Wiejskich.

Program nosi tytuł „Sołtysi”. Pierwszy odcinek mogliśmy zobaczyć 24 października 2023. Za realizację cyklu odpowiada Constantin Entertainment Polska. We wtorek 7 listopada obejrzymy trzeci odcinek i w nim właśnie na dłużej pojawi się wieś Henrykowo i jej sołtys Emil Rońda.

Obok niego w tym dokumentalnym serialu wystąpią też: Łukasz Zdyb (wieś Sokołowice), Małgorzata Grabowska (Zielątkowo), Janusz Wojewódzki (Sikory), Krzysztof Michalak (Kowalewice), Tomasz Ryszczuk (Gębarzewo) i Maciej Szwajnos (Chochołów).

Wieś Henrykowo w gminie Orneta liczy 407 mieszkańców — tylu jest zameldowanych, jednak sporo przebywa poza gminą. Ci, którzy zostali, są nad wyraz aktywni, skoro zostali zauważeni przez filmowców, bo jak mówi przysłowie, przytaczane przez twórców serialu: „tyle sołtys może, ile wieś pomoże!”.

Ewa Lubińska