Próbują oszukiwać na... czyste powietrze. Olsztyński ratusz ostrzega przed oszustami

2023-11-11 08:09:00(ost. akt: 2023-11-10 17:05:24)

Autor zdjęcia: sxc.hu

"Czyste Powietrze" jest szansą na zdobycie pokaźnej, bezzwrotnej pożyczki na wymianę przestarzałego źródła ciepła. Okazuje się, że pojawiają się już na rynku firmy, które próbują naciągnąć beneficjentów programu.
Zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery - to najważniejszy cel "Czystego Powietrza". Bezzwrotne dotacje to nawet 135 tys. złotych, a także 1,2 tys. na audyt energetyczny.

Jak ostrzegają przedstawiciele odpowiadającego za przedsięwzięcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pojawili się wykonawcy, którzy oferują m.in. drogie i często nieprzystosowane do potrzeb odbiorcy pompy ciepła. Mają powoływać się na rzekome partnerstwo w programie.

— Żadna z instytucji obsługujących program "Czyste Powietrze" nie promuje i nie poleca konkretnych firm, usług, urządzeń — ostrzegają przedstawiciele NFOŚiGW.

Brak gwarancji, oferta "darmowych" urządzeń czy brak kwot w umowie - m.in. to powinno budzić niepokój beneficjentów. Warto wcześniej np. odwiedzić punkt konsultacyjno-informacyjny programu albo zapoznać się online ze zweryfikowanym spisem urządzeń i materiałów.

Poza wymianą kopciuchów wsparcie dotyczy termomodernizacji domów.

Więcej informacji o punkcie oraz programie "Czyste powietrze" można znaleźć pod adresem czystepowietrze.olsztyn.eu.