Czemu zamilkły organy w Świętej Lipce?

2023-11-09 08:14:35(ost. akt: 2023-11-09 08:32:53)
Instrument zamilknie, bo zostanie z niego wymontowana klawiatura. Po co to zrobiono? Przypomnijmy, że instrument w 1945 roku zniszczyli Sowieci. Potem go odnowiono.

Barokowe organy w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce na Mazurach są remontowane. Od czwartku do poniedziałku instrument zamilknie, bo zostanie z niego wymontowana klawiatura.

Barokowe organy w Świętej Lipce są jednym z najbardziej znanych instrumentów w kraju. Wyróżniają je m.in. ruchome figury, które przedstawiają scenę Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. Instrument ma ponad 320 lat i jest, zwłaszcza w sezonie wiosenno-jesiennym, bardzo intensywnie użytkowany, bo kilka razy dziennie odbywają się koncerty połączone z pokazem ruchomych elementów organów.

"Od pewnego czasu czyścimy i reperujemy kilka głosów organów. One w sumie mają 40 głosów, więc instrument grał, mimo że był niekompletny. Teraz jednak przyszła pora na wyjęcie klawiatury. Bez niej gra na organach jest niemożliwa" – powiedział PAP o. jezuita Grzegorz Nosal, proboszcz świętolipskiego sanktuarium.

Klawiatura z organów zostanie wymontowana w czwartek. Instrument będzie milczał do poniedziałku. W czasie mszy świętych będzie wtedy wykorzystany mały instrument ustawiony przy ołtarzu.

"Taki remont organów ostatnio był wykonywany 14 lat temu. Drobniejsze naprawy wykonujemy systematycznie, o ten instrument dbamy ze szczególną starannością" – zapewnił o. Nosal.

Organy w Świętej Lipce wykonał królewiecki mistrz Jan J. Mosengel. W czasie II wojny instrument zniszczyli Sowieci, przywrócił go do życia pracujący w Świętej Lipce jezuita o. Waldemar Strzyżewski.

Parafia świętolipska przygotowuje się także do planowanego na przyszły rok remontu. Z murów świątyni zdjęte zostaną powłoki farby olejnej. W ocenie proboszcza o. Nosala prace te nie spowodują wyłączenia świątyni dla zwiedzających.

Barokowe sanktuarium w Świętej Lipce jest pomnikiem historii. Miejscem tym od początku jego istnienia opiekują się jezuici. (PAP)


Joanna Kiewisz-Wojciechowska/op. ih