Legendarny zespół uświetni Narodowe Święto Niepodległości w Mrągowie

2023-11-08 13:51:40(ost. akt: 2023-11-08 14:26:41)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Kolejna legenda polskiej muzyki uświetni obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mrągowie.
To już staje się tradycją, że w Mrągowie rocznica odzyskania niepodległości świętowana jest w rytmach przebojów polskiego rocka. W 2021 roku na koncercie na skwerze Jana Pawła II wystąpiły Chłopcy z Placu Broni, a w 2022 w Mrągowskim Centrum Kultury zagrały Róże Europy.

Teraz przyszedł czas na kolejnego przedstawiciela Krajowej Sceny Młodzieżowej, nurtu popularnego w drugiej połowie lat 80-tych. Tym razem będzie to Sztywny Pal Azji.

Początki zespołu sięgają 1985 roku. Pierwszy sukces odniósł na festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie zaprezentował jedynie sześć piosenek, które wtedy miał w swoim repertuarze: „Nieprzemakalni”, „Wieża radości, wieża samotności”, „Europa i Azja”, „Rock’and’Rollowy robak”, „Zakopane”, „Nasze reggae”. Zespół zakwalifikował się do „złotej dziesiątki”, zajmując drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności, a piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem imprezy.


Rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. „Europa i Azja”. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, „Spotkanie z...” oraz „Wieża radości, wieża samotności”, „To jest nasza kultura”, „Póki młodość w nas” szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego. W 1989 zespół wydał kolejną płytę „Szukam nowego siebie”, z przebojami „Nie zmienię świata” oraz „Smutna środa”. W czerwcu 1990 r. grupa wystąpiła na festiwalu Rock Opole, a w 1992 wydała album „Emocje”. Rok później, w lutym 1993, muzycy nagrali czwartą płytę „Dewiacje na wakacje”, która została wydana na przełomie 93/94 r. oraz teledyski do utworów „Turururum” i „Łoże w kolorze czerwonym”. W 1996 Sztywny Pal Azji nagrał też muzykę do filmu Macieja Ślesickiego „Sara”. Potem przyszedł czas licznych zmian w składzie i zawieszenia działalności. Grupa powróciła w 2007 roku, a od 2015 działa w swoim "żelaznym" składzie.

W 2022 roku ukazał się ostatni studyjny album grupy "Jestem tu po to", z którego pochodzą przeboje "Ameryka" i "Enola Gay".

Obrazek w tresci

Jako support zagra Atomowy Borsuk - zespół pochodzący z Mrągowa, który podbija serca fanów zadziornego rocka. To "czterech wspaniałych" którzy nie boją się eksperymentować z formą i treścią. Brzmienie i ich muzyka jest wynikiem odmiennych charakterów i jeszcze bardziej odmiennych inspiracji. W tym roku zdobył nagrodę na Wild Beach Art Festival w Iławie, zachwycając jury i publiczność swoją energią, charyzmą i profesjonalizmem.

Jak będą wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mrągowie?

10.11 (piątek), godz. 17.00, Pl. Piłsudskiego - Capstrzyk Niepodległości
10.11 (piątek), godz. 18.00, MCK - koncert "Polsce śpiewajmy" w wykonaniu harcerzy z Hufca ZHP w Mrągowie
10.11 (piątek), godz. 20.30, Hufiec ZHP Mrągowo - Rajd Nocny Azymut Niepodległość

11.11 (sobota), godz. 10.30, kościół św. Wojciecha - Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz Marsz Niepodległości
11.11 (sobota), godz. 11.00, Orlik na Osiedlu Mazurskim - Mrągowski Turniej Piłki Nożnej z okazji Dnia Niepodległości
11.11 (sobota), godz. 12.00, Pl. Wyzwolenia - złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej 100-lecie Odzyskania Niepodległości

11.11 (sobota), godz. 12.00, MCK - Festyn Niepodległości:
- wyniki Rajdu ZHP Azymut Niepodległość
- tworzenie kokard narodowych
- malowanie buziek
- warsztaty street art
- stoisko kadetów klas mundurowych CKZiU w Mrągowie oraz strzelnica laserowa
- pokazy motocykli Stowarzyszenia Miłośników Motocykli Zabytkowych ŁAPA Mrągowo
- herbatka z Piłsudskim
- wojskowa grochówka
11.11 (sobota), godz. 14.00, MCK - koncert zespołów SZTYWNY PAL AZJI i ATOMOWY BORSUK

12.11 (niedziela), godz. 10.00, Klub SKB Mrągowo - Mistrzostwa Warmii i Mazur w Bilarda Sportowego (juniorzy)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Obrazek w tresci