Oficjalnie: Marcin Kuchciński z Platformy Obywatelskiej nowym marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego

2023-11-07 13:50:13(ost. akt: 2023-11-07 15:36:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wszystko stało się jasne. Na mocy porozumienia pomiędzy KO i PSL dotyczącego podziału stanowisk w zarządzie województwa nowym marszałkiem został Marcin Kuchciński (KO), który do tej pory pełnił funkcję wicemarszałka woj. warmińsko-mazurskiego.
O tym, że KO chce mieć marszałka województwa, wiadomo od blisko dwóch tygodni. Dotychczasowy wicemarszałek Marcin Kuchciński uzyskał oficjalną rekomendację swojej partii. Taką właśnie kandydaturę w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” potwierdzili: lider PO w regionie, poseł Jacek Protas oraz sam zainteresowany.
Konieczność wyboru nowego marszałka i jednego członka zarządu wynika z wysokiego wyniku wyborczego list tzw. Paktu Senackiego. Senatorami zostali dotychczasowy marszałek Gustaw Marek Brzezin i członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska.

Rozmowy o nowym rozdaniu w najważniejszej instytucji samorządowej województwa toczyły się nie tylko w Olsztynie, ale przede wszystkim w Warszawie. Według informacji, do których dotarła „Gazeta Olsztyńska”, obsada stanowisk marszałka i zarządu województwa znalazły się w tzw. pakiecie negocjacyjnym tworzącej się koalicji rządowej KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nieformalnie wiadomo, że pakiet obejmuje sposób podziału stanowisk nie tylko w samorządzie wojewódzkim, ale także m.in. funkcje wojewody, wicewojewodów, a nawet stanowiska sekretarzy stanu oraz niektóre funkcje ministerialne, które mają zostać obsadzone działaczami zwycięskich partii z naszego regionu.

Dziś (wtorek 7 listopada) Marcin Kuchciński został oficjalnie wybrany na marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. Wicemarszałkami zostali Miron Sycz (KO) i Sylwia Jaskulska (PSL). Członkami zarządu mają być przedstawiciele PSL: Maria Bąkowska i Bogdan Bartnicki. Bąkowska obecnie pracuje w starostwie powiatowym w Olsztynie, w przeszłości była dyrektorem gabinetu wojewody Mariana Podziewskiego (PSL). Bartnicki od wielu lat pracuje w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, obecnie kieruje departamentem infrastruktury i geodezji.