Znamy program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Olsztynie

2023-11-07 15:28:10(ost. akt: 2023-11-07 15:30:50)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Już w najbliższą sobotę będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. W Olsztynie nie zabraknie wydarzeń mających upamiętnić wydarzenia sprzed 105 lat. Co się będzie działo?
Oficjalne uroczystości, ale także propozycje sportowe czy kulturalne. Warto zarezerwować sobie w sobotę czas, by wziąć udział przynajmniej w niektórych wydarzeniach, jakie zostały zaplanowane w stolicy Warmii i Mazur.

Wojewódzkie obchody tego dnia to jedno z najważniejszych przedsięwzięć poświęconych świętowaniu niepodległości. Kwadrans po południu uczestnicy - kompanie honorowe, poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół, organizacji kombatanckich, mieszkańcy - przemaszerują z bazyliki na Starym Mieście na pl. Solidarności. Tam m.in. główne obchody oraz pokaz sprzętu, stoisk promocyjnych wojska i służb mundurowych.

Najważniejsze wydarzenie sportowe tego dnia odbędzie się na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Już szósty raz niepodległość Polski będzie świętowana w biegu. Na krótkich dystansach - 200, 300 i 400 metrów - starować będą dzieci. Dla dorosłych zaplanowano starty na pięć i 10 km oraz 10-kilometrowy dystans nordic walking.

— Z radością informujemy, że wszystkie dostępne pakiety startowe się wyprzedały — poinformowali organizatorzy wydarzenia. — Jest nam niezmiernie miło i rozpiera nas duma, że Olsztyński Bieg Niepodległości wybierany jest przez biegaczy nie tylko z Olsztyna. Mamy silne reprezentacje z wielu miast całej Polski i to jest nasze zwycięstwo.

Warszawa, Bydgoszcz czy Toruń - to tylko kilka miast, których przedstawiciele pojawią się w sobotę na starcie nad Ukielem. Łącznie w głównym biegu ma pobiec 324 uczestników. Początek tego startu o 11:11, ale całe wydarzenie zacznie się już o 9:00.

W Olsztyńskim Planetarium odbędzie się slam poetycki "Wolność słowa, niepodległość słowa", organizowany przez Fundację Sztuka Wolności. W tym roku w szranki może stanąć 14 osób. Uczestnicy mogą prezentować tylko autorskie teksty, na występ w każdej rundzie mają po trzy minuty. O awansie do kolejnej fazie będzie decydować publiczność w jawnym głosowaniu. Początek wydarzenia o 18:00.

11 listopada jest również ważnym dniem dla kinomaniaków - wówczas w kinach studyjnych jest obchodzony Dzień Kina Polskiego. W olsztyńskiej Awangardzie 2 w ofercie premierowe tytuły "Uwierz w Mikołaja" i "Polowanie", przyciągające tłumy w tym sezonie "Zielona granica" i "Chłopi" oraz "Święto ognia" i "Lęk".


UM Olsztyna