Czy Olsztyńskie Muzeum Sportu wróci do Uranii? Trwają rozmowy

2023-11-06 14:41:14(ost. akt: 2023-11-06 15:13:38)

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety Olsztyńskiej

Można powiedzieć, że cała stara Urania była swego rodzaju "muzeum". Szczególne miejsce pełnił jednak jeden z korytarzy, który był przerobiony na muzeum olsztyńskiego sportu, w którym stały eksponaty przypominające o największych sukcesach olsztyńskich sportowców.
Ze starej Uranii zostało niewiele. Podczas podjęcia decyzji o generalnym remoncie oczywistym było, że znajdujące się tam od lat muzeum sportu trzeba gdzieś przenieść. Wybór padł na LO V, które niestety nie może na stałe stać się siedzibą muzeum z prozaicznego powodu — najzwyczajniej w świecie brakuje tam miejsca.

Od 2004 roku do rozpoczęcia budowy domem Olsztyńskiego Muzeum Sportu była hala Urania, więc oczywistym miejscem na jego nową siedzibę wydaje się obiekt przy al. Piłsudskiego. Oprócz znacznego powiększenia trybun hala zyskała także sporo nowej powierzchni do zagospodarowania, która może być wykorzystana właśnie jako muzeum. Sprawą zainteresował się przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk.

— Czy w związku z kończącą się budową nowej hali sportowej OMS znajdzie nowe stałe miejsce ekspozycji swoich cały czas rozbudowujących się zbiorów? — pisze radny Szewczyk do prezydenta Piotra Grzymowicza.

— Z uwagi na nadal trwające konsultacje i ustalenia w przedmiotowej sprawie udzielenie odpowiedzi możliwe będzie w późniejszym terminie, o czym zostanie Pan niezwłocznie poinformowany — odpowiada prezydent Olsztyna.

Olsztyńskie Muzeum Sportu bez wątpienia było jednym z symbolicznych miejsc starej Uranii, więc mogłoby być ciekawym nawiązaniem do przeszłości obiektu.

Karol Grosz