Warmińsko-mazurskie/ Wyrok bezwzględnego więzienia dla 21-latka za spowodowanie śmiertelnego wypadku po pijanemu

2023-11-03 13:23:38(ost. akt: 2023-11-03 13:23:00)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

Na karę bezwzględnego więzienia skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie 21-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginęła 16-letnia dziewczyna. Są orzekł wobec sprawcy dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Jak podał w piątek w komunikacie rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Adam Barczak, Sąd Rejonowy w Nidzicy 11 października tego roku skazał na karę 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności Mateusza S. oskarżonego między innymi o spowodowanie w stanie nietrzeźwości wypadku drogowego, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

Do tragicznego wypadku doszło 28 maja ub. roku około godz. 20 na trasie Nowa Wieś Wielka-Szczepkowo Borowe na terenie gminy Janowiec Kościelny. Kierowcą samochodu osobowego marki Peugeot był Mateusz S. oprócz niego w aucie były jeszcze cztery osoby. Wszyscy byli mieszkańcami gminy Janowiec Kościelny i gminy Nidzica. W wyniku wypadku 16-letnia pasażerka zginęła na miejscu. Pozostali uczestnicy w wieku od 16 do 20 lat, na skutek doznanych obrażeń zostali przetransportowani do okolicznych szpitali.

Według ustaleń prokuratora, Mateusz S. umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując w stanie nietrzeźwości samochodem osobowym marki Peugeot nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, przez co na zakręcie zjechał na lewe pobocze i uderzył drzewo.

Ponadto, na Mateuszu S. ciążyły jeszcze dwa inne zarzuty. Oba czyny dotyczyły prowadzenia po pijanemu samochodu w czasie, gdy mężczyzna miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zakaz ten był wydany przez sąd, po tym jak kierował po pijanemu samochodem.

Proces w sprawie wypadku śmiertelnego toczył się przed Sądem Rejonowym w Nidzicy. Mateusz S. na rozprawie 3 października przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i przeprosił za to, co się stało. Oskarżony złożył także wniosek o dobrowolne poddanie się karze, któremu nie sprzeciwił się prokurator.

Wyrok w tej sprawie zapadł 11 października. Sąd Rejonowy w Nidzicy uznał Mateusza S. za winnego zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także łączny dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w kwocie 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Ponadto, Sąd orzekł od Mateusza S. nawiązkę na rzecz dwojga pokrzywdzonych w wysokości po 10 tys. zł dla każdego z nich.

Wyrok w tej sprawie nie był zaskarżany i jest już prawomocny. (PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AntoniKosiba #3111951 4 lis 2023 02:26

    Ten Sąd, który wydał taki wyrok, należy skazać na dożywotni zakaz prowadzenia spraw.

    odpowiedz na ten komentarz