Pogoda się rozszaleje. W Olsztynie będzie wiało nawet do 100 km/h

2023-11-03 12:35:21(ost. akt: 2023-11-03 13:04:18)
Wichura w Olsztynie

Wichura w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Orkan Ciaran nieźle namiesza w pogodzie. IMGW ostrzega — na Warmii i Mazurach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed silnym wiatrem.
Orkan Ciaran zmierza w kierunku Polski. Do tej pory siał spustoszenie w zachodniej Europie, a obecnie zmierza nad Polskę. Silny wiatr doprowadził już do licznych zniszczeń, a to jeszcze nie koniec. Trzeba się liczyć z porywistym wiatrem, silnym deszczem, a także spadkiem ciśnienia atmosferycznego. 

Synoptycy IMGW wydali alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Na pomarańczowo (ostrzeżenie drugiego stopnia) zaznaczona jest część woj. warmińsko-mazurskiego. Silny wiatr prognozowany jest od godz. 23 3 listopada (piątek) do godz. 8 rani 4 listopada (sobota).

Przewiduje się przejściowo wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z kierunków południowych i zachodnich.

Porywisty wiatr może powalać drzewa, które spadają na drogi i gospodarstwa. Możliwe są przerwy w dostawie prądu.

Fot. IMGW

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.