Jacek Protas: Marcin Kuchciński jest naszym kandydatem na urząd marszałka województwa

2023-10-30 14:47:35(ost. akt: 2023-10-30 15:34:02)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nowym marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego zostanie najprawdopodobniej dotychczasowy wicemarszałek Marcin Kuchciński, a nową wiceprezydent Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. Oboje z rekomendacji Platformy Obywatelskiej.
Według informacji potwierdzonych przez "Gazetę Olsztyńską" jeszcze w poniedziałek zarządowi wojewódzkiemu Platformy Obywatelskiej zostanie przedstawiony kandydata tej partii do objęcia funkcji nowego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Będzie nim dotychczasowy wicemarszałek Marcin Kuchciński, który jest przewodniczącym PO w Olsztynie.

— To prawda. Będę rekomendował naszemu zarządowi poparcie Marcina Kuchcińskiego na stanowisko marszałka województwa — mówi w rozmowie z dziennikarzem "Gazety Olsztyńskiej" poseł Jacek Potas, przewodniczący PO w regionie.

Do powołania na funkcję marszałka powinno dojść na najbliższej sesji sejmiku województwa, która jest zaplanowana na 7 listopada. Wybór jest konieczny, bo dotychczasowy marszałek Gustaw Marek Brzezin został senatorem. W sejmiku większość ma koalicja PO i PSL.

Dotychczas marszałka województwa warmińsko-mazurskiego rekomendowało PSL. PO miało jednego z wicemarszałków. Zapytaliśmy szefa struktur Platformy o warunki zmiany w umowie koalicyjnej. Parlamentarzysta stwierdził, że "ta kwestia została rozstrzygnięta na poziomie sekretarzy generalnych naszych ugrupowań".

PO współrządzi także Olsztynem. I tu po wyborach parlamentarnych pojawił się wakat, bo dotychczasowa wiceprezydent rekomendowana przez Platformę Obywatelską Ewa Kaliszuk również została senatorem. Od wczoraj jest znane nazwisko jej następcy.

— Szef struktur miejskich naszej partii rekomendował Sylwię Rembiszewską-Piątek — mówi nam poseł Jacek Protas.

Według informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" rekomendacja została już przyjęta przez prezydenta Piotra Grzymowicza. Sylwia Rembiszewska-Piątek była do tej pory dyrektorką wydziału zdrowia i polityki społecznej w olsztyńskim urzędzie miasta.

Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska