Już niedługo w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie mieszkańcy będą mogli oglądać wystawę o Koperniku

2023-10-28 11:32:49(ost. akt: 2023-10-28 11:20:05)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Od grudnia w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie będzie można oglądać wystawę Doświadczalnia Kopernika. To nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Zwiedzający będą mogli także zajrzeć do Gabinetu Materii Kosmicznej.
Jak poinformował urząd miasta w Olsztynie, już wkrótce rozpoczną się prace związane z realizacją projektu poświęconego Mikołajowi Kopernikowi.

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień. Na kolejnych piętrach można zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Końcówka Roku Mikołaja Kopernika jest doskonałą okazją do wprowadzenia nowych rozwiązań do instytucji zajmującej się edukacją o przestrzeni kosmicznej i obserwacji nieba. W najbliższych tygodniach obserwatorium zostanie odświeżone i doposażone.

W związku z tym Obserwatorium będzie nieczynne między 1 listopada a 5 grudnia. W tym czasie zostaną przeprowadzone drobne prace naprawcze obiektu oraz malowanie wnętrza. Zamontowane zostaną nowe eksponaty.

— W czasie prac część eksponatów teraz znajdujących się w Obserwatorium zostanie udostępniona w sali odczytowej Planetarium. Na czasowej wystawie "Astronomia dawna i niedawna oraz meteoryty" będzie można oglądać modele historycznych instrumentów astronomicznych i czasomierzy oraz część kolekcji meteorytów. Wystawa będzie czynna od 2 do 30 listopada — poinformowała pełniąca obowiązki dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Agnieszka Zbanyszek.

W trakcie zaplanowanych prac na I piętrze Obserwatorium zostanie utworzona "Doświadczalnia Kopernika". To nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Natomiast na II piętrze będzie "Gabinet Materii Kosmicznej".

Specjalny system wystawienniczy z aplikacją multimedialną, zapewniający odpowiednie oświetlenie i wilgotność umożliwi doskonałą prezentację całej kolekcji meteorytów znajdującej się w Obserwatorium Astronomicznym.

W pobliżu wieży, w "Ogrodzie Kopernika", znajdą się natomiast repliki instrumentów obserwacyjnych, jakich używał wielki uczony, najznamienitszy mieszkaniec Olsztyna. Odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się, jak wyglądały kwadrant, triquetrum oraz astrolabium. Ustawiona zostanie także replika historycznego teleskopu powietrznego.

Dzięki zrealizowanym pracom zostanie unowocześniona oferta instytucji. Natomiast nowa kolorystyka pomieszczeń pozwoli na ujednolicenie pracowni, części wspólnych, klatek schodowych. Nie zmieni jednak zabytkowego charakteru obiektu - podkreślają urzędnicy.

źródło: PAP/Agnieszka Libudzka