Olsztyńscy policyjni wodniacy zakończyli szkolenie "Ćwiczenia w trudnych warunkach"

2023-10-29 20:04:23(ost. akt: 2023-10-27 18:24:51)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

W obliczu rosnącej popularności turystyki wodnej, sportów wodnych oraz zwiększającej się liczby osób korzystających z akwenów, koniecznym stało się zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa na tych obszarach. Zagwarantowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na ogólnodostępnych wodach i terenach przywodnych stanowi jedno z priorytetowych zadań warmińsko-mazurskiej policji.
Policyjne działania w tym zakresie mają na celu ochronę życia, zdrowia oraz mienia osób wypoczywających nad akwenami.

Zadania wykonywane przez funkcjonariuszy policji na wodach i terenach przywodnych wymagają zatem odpowiedniego przygotowania, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, a także profesjonalnego sprzętu pozwalającego realizować czynności służbowe na najwyższym poziomie.

Dlatego też pomimo zakończenia sezonu nawigacyjnego na wodach garnizonu, wykorzystując nienajlepsze już warunki do uprawiania rekreacji wodnej, w dniach 18-20 października 2023 r. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie zorganizowała II edycję lokalnego doskonalenia zawodowego dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych pod nazwą „Nawigacja i ratownictwo wodne w trudnych warunkach atmosferycznych w tym w porze nocnej”.

Szkolenie dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie zorganizowane zostało na terenie Ośrodka Szkolenia PSP Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, a elementy praktyczne przy wykorzystaniu 5 jednostek pływających odbywały się na jeziorze Ukiel.

W doskonaleniu wzięło udział 22 funkcjonariuszy z garnizonu warmińsko-mazurskiego, którzy pod czujnym okiem instruktorów z Akademii Policji w Szczytnie i przedstawicieli Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie doskonalili swoje umiejętności oraz podnosili swoją skuteczności w wykonywaniu codziennych czynności służbowych na wodach i terenach przywodnych zarówno w ciągu dnia jak i nocy.

Fot. KMP Olsztyn

Celem szkolenia było przygotowanie do reagowania na nagłe zagrożenia życia i zdrowia oraz do prowadzenia działań ratowniczych na wodach, w tym w porze nocnej, przy użyciu łodzi służbowych. Ponadto podniesienie bezpieczeństwa własnego policjantów realizujących zadania na wodach i terenach przywodnych podczas trudnych warunków atmosferycznych, w tym w porze nocnej.

Tematyka przedsięwzięcia obejmowała taktykę prowadzenia działań ratowniczych w wodzie przy ograniczonej widoczności, umiejętność prowadzenia asekuracji ratującego oraz zabezpieczania osoby ratowanej, umiejętność bezpiecznej ewakuacji osoby poszkodowanej poza strefę zagrożenia, umiejętność orientacji na akwenie przy pomocy przyrządów nawigacyjnych i punktów orientacyjnych, spełnianie warunków bezpiecznej żeglugi w nocy.

Zorganizowane doskonalenie zawodowe było też doskonałą okazją do współdziałania patroli wodnych z różnych części województwa zapewniając profesjonalizm podczas wspólnych działań na wodach garnizonu warmińsko-mazurskiego a tym samym gwarantując zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa na obszarach wodnych.