Wirusy atakują. Pamiętajmy o szczepieniach

2023-10-29 08:02:56(ost. akt: 2023-10-27 17:21:32)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

Trwa już „sezon grypowy”. Sanepid notuje coraz więcej zachorowań. Warto więc pamiętać, że groźne są także inne wirusy, przed którymi warto się zawczasu zaszczepić.
Dane są nieubłagane… Coraz więcej osób choruje na grypę.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie wynika, że w 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowano 107 331 przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę, podczas gdy w 2021 roku „zaledwie” 51 856 przypadków.

— W 2023 roku zmieniły się zasady raportowania przez placówki medyczne zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; od lipca zniesiony został obowiązek składania tygodniowych meldunków na druku. Teraz zgłaszane będą jedynie potwierdzone testem PCR lub antygenowym zachorowania na grypę, a to oznacza, że nie będą raportowane podejrzenia zachorowań, które na podstawie zgłoszenia przez lekarza lub laboratorium do PSSE będą raportowane na druku — wyjaśnia Joanna Równiak z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

W 2022 roku laboratoryjnie grypę potwierdzono u 326 osób, w tym u 177 dzieci do lat 14.

Do 15 października tego roku na terenie województwa zarejestrowano 688 przypadków grypy potwierdzonych testami antygenowymi i 379 przypadków na podstawie pozytywnych testów Real – Time PCR. Do tego samego dnia zarejestrowano jeden zgon z powodu grypy. W analogicznym okresie roku 2022 nie zarejestrowano zgonów.

Z grypą nie ma żartów

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Przyczyną zachorowania są wirusy, które powodują rocznie na świecie ok. 3-5 miliona przypadków ciężkich powikłań pogrypowych i 250-500 tysięcy zgonów.

Co ważne, choroba ta łatwo się rozprzestrzenia, gdyż przenosi się drogą kropelkową: podczas mówienia, kaszlu, wydmuchiwania nosa, a także przez bezpośredni kontakt ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni.

Objawy grypy bywają niecharakterystyczne. Najczęściej pojawiają się nagle i obejmują: gorączkę (powyżej 38°C), dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowej), uczucie rozbicia, osłabienia, złe samopoczucie, kaszel, ból gardła, katar.

— Poznając u siebie czy u swoich dzieci te objawy, nie ma się co zastanawiać, tylko należy udać się do lekarza, a nie iść do pracy czy wysyłać dzieci do przedszkola lub szkoły — podkreśla Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, który przyznaje, że w regionie już łączone są oddziały w przedszkolach z powodu małej ilości dzieci uczęszczających do placówek z powodu chorób.

Najskuteczniejsze jest szczepienie

Aby chronić się przed tym zagrożeniem, warto się zaszczepić. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, szczepienie przeciwko grypie sezonowej to najskuteczniejsza, polecana przez Światową Organizację Zdrowia i ekspertów z zakresu epidemiologii metoda zapobiegania zachorowaniu. Nawet jeśli ktoś zarazi się po zaszczepieniu, ma szansę przejść chorobę z mniejszym nasileniem i będzie mniej narażony na jej powikłania.

— Nigdy nie jest za późno na zaszczepienie się przeciwko grypie — zaznacza Janusz Dzisko.

Szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności: zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat, osobom chorym na choroby przewlekłe, osobom w wieku powyżej 55 lat, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, oraz pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.

Niestety, liczba szczepień maleje… W 2021 r. w województwie wykonano 48023 szczepienia przeciwko grypie, natomiast w roku 2022 – 43978.

Nie zaszkodzi także wrócić do nawyków, które nabyliśmy podczas pandemii koronawirusa. Przede wszystkim do unikania skupisk ludzkich.

— Warto wrócić do noszenia maseczek, unikać skupisk ludzkich; jeżeli możemy, to zamiast jechać autobusem, przejdźmy się na piechotę – aktywność fizyczna także sprzyja zapobieganiu zarażeniom grypą. Ważne jest mycie rąk, właściwe odżywianie się – dieta bogata w owoce czy zasłanianie łokciem ust i nosa, gdy kichamy czy kaszlemy — radzi Dorota Marko, z olsztyńskiego sanepidu.

Nie tylko grypa

Trwa kampania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych #GotowiNaSezon! Razem przeciwko chorobom zakaźnym. Kampania ma na celu przygotować nas na okres wzmożonych zachorowań na choroby infekcyjne, a także zadbać o zdrowie Polaków. Eksperci rekomendują jednoczasowe szczepienia nie tylko przeciw grypie, ale i COVID-19 i pneumokokom.

COVID-19 jest ostrą wirusową chorobą układu oddechowego. Jej najczęstszymi objawami są: gorączka, suchy kaszel, ból gardła, uczucie zmęczenia lub osłabienia. Rzadziej występują dolegliwości takie jak: bóle mięśniowe, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata węchu lub smaku, wysypka lub odbarwienia na palcach rąk lub stóp.

W ciężkim przebiegu COVID-19 może dojść do duszności, bólu/uczucia nacisku w klatce piersiowej, zaburzeń mowy (afazja) czy zaburzeń ruchowych. W większości przypadków COVID-19 ma łagodny przebieg, jednak musimy pamiętać, że udokumentowano długoterminowe powikłania nawet wśród osób, które łagodnie przeszły infekcję.

Z kolei zakażenia pneumokokowe są wywoływane przez bakterię zwaną pneumokokiem. Pneumokoki wywołują ciężką w przebiegu Inwazyjną Chorobę Pneumokokową oraz powszechnie występujące zakażenia nieinwazyjne, w tym zapalenie ucha środkowego i zakażenia górnych dróg oddechowych.

Zakażenia pneumokokami występują we wszystkich grupach wieku, ale najbardziej narażone są małe dzieci do 2 lat i osoby starsze powyżej 65 lat. Wprowadzone w Polsce masowe szczepienia małych dzieci chronią też pośrednio osoby starsze, które najczęściej zakażają się właśnie od najmłodszych. Zaleca się jednak, aby osoby dorosłe również zaszczepiły się przeciw pneumokokom.