Archidiecezja warmińska podsumowała Rok Mikołaja Kopernika

2023-10-26 17:04:34(ost. akt: 2023-10-26 15:29:24)
Mikołaj Kopernik jest pochowany w Katedrze we Fromborku.

Mikołaj Kopernik jest pochowany w Katedrze we Fromborku.

Autor zdjęcia: archiwum

Odkrycie kolejnej książki, z której korzystał Mikołaj Kopernik, wydanie znaczków z wizerunkiem astronoma i kanonika warmińskiego przez Pocztę Polską i Pocztę Watykańską i Światowy Kongres Kopernikański – to tylko niektóre z licznych wydarzeń związanych z rokiem tego wybitnego człowieka.
Archidiecezja warmińska podsumowała wydarzenia związane z podwójnym jubileuszem: 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Kopernika.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński powiedział w czwartek, że intencją archidiecezji warmińskiej było, aby jubileusz związany z Kopernikiem był szeroko podjęty przez różne instytucje.

"Wiele instytucji było zaangażowanych i chciało podejmować dzieło przywołania Kopernika jako Warmiaka. Kopernik był administratorem dóbr kapituły warmińskiej i kanonikiem warmińskim, zatem jego powiązanie z Kościołem miało bardzo szczególny wymiar. Udało się wydobyć wiele świadectw jego działalności. Ciągle jesteśmy na etapie poznawania Mikołaja Kopernika jako człowieka, bo to wciąż postać, która fascynuje" – powiedział metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Rok Mikołaja Kopernika obfitował w wiele wydarzeń, których współorganizatorem lub uczestnikiem była archidiecezja warmińska.

W Lidzbarku Warmińskim, który był dawną siedzibą biskupów warmińskich, obradowali polscy biskupi podczas 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie odwiedzili też m.in. Frombork, gdzie żył i pracował Kopernik i gdzie jest pochowany.

W kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbywał się Światowy Kongres Kopernikański. Uczeni brali udział w panelach o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. Omawiano też materialną spuściznę po Koperniku i działania na rzecz ochrony i promocji pamiątek z nim związanych.

Archiwum Archidiecezji Warmińskiej pokazało w Olsztynie rękopisy Mikołaja Kopernika, który mieszkał i pracował na Warmii przez ponad 40 lat. Ma ono największy zbiór rękopisów kanonika warmińskiego.

We Fromborku odbył się kongres naukowy "Mikołaj Kopernik i Warmia" oraz promocja książki o kanoniku. Jak wskazywali organizatorzy, Kopernik został członkiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej w 1495 r. i przez 48 lat wypełniał wszystkie obowiązki wynikające z przynależności do tego gremium. Dzięki kapitule mógł też kontynuować studia na uczelniach włoskich i uzyskać stopień doktora prawa kanonicznego oraz poznawać tajniki medycyny.

Poczta Polska i Poczta Watykańska wydały znaczki z wizerunkami Mikołaja Kopernika.

We Fromborku na wzgórzu katedralnym odbyła się prapremiera musicalu Kopernik. Widzowie mogli zobaczyć w nim Kopernika jako prawdziwego człowieka renesansu: lekarza, ekonomistę, prawnika. Mogli też dostrzec w nim człowieka, którym targały wątpliwości, bo każdego dnia musiał dokonywać niełatwych wyborów.

W listopadzie we Fromborku planowane są jeszcze koncerty muzyki symfonicznej i chóralnej. Zakończenie obchodów Roku Kopernikowskiego odbędzie się 6 grudnia w dniu imienin Mikołaja. (PAP)

Autor: Agnieszka Libudzka