Naturalne barwniki i substancje bioaktywne – tematem kolejnego spotkania brokerskiego

2023-10-26 14:10:05(ost. akt: 2023-10-26 15:11:28)   Artykuł sponsorowany
Konsumenci coraz bardziej interesują się żywnością o działaniu prozdrowotnym. Dużą wagę przykładają również do wyglądu kupowanych produktów spożywczych. Podczas kolejnego otwartego spotkania brokerskiego eksperci z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (IRZiBŻ) przedstawią szereg istotnych informacji w temacie naturalnych barwników i substancji bioaktywnych. Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 10:00 w siedzibie Instytutu przy ul. Tuwima 10 w Olsztynie.
W ostatnim czasie pojawił się trend wypierania syntetycznych barwników przez barwniki naturalne, co w konsekwencji wymusiło korygowanie procesów technologicznych w kierunku ograniczenia negatywnych przemian naturalnych substancji.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jakie istnieją naturalne barwniki i substancje bioaktywne oraz jak ważne jest śledzenie przemian tych substancji – od surowca, poprzez procesy technologiczne i przechowywanie aż do spożycia, aby produkt docierający do rąk konsumenta był atrakcyjny zarówno ze względów prozdrowotnych, jak i pod kątem wizualnym.

Swoim doświadczeniem i swoją wiedzą podzielą się naukowcy z zespołu dr hab. Wiesława Wiczkowskiego z Pracowni Metabolomiki IRZiBŻ PAN, którzy m.in. analizują substancje bioaktywne i barwniki obecne zarówno w surowcu i produkcie spożywczym, jak i po jego spożyciu – w płynach biologicznych organizmu (aby zweryfikować prozdrowotny potencjał danego produktu). Wyniki ich analiz umożliwiają prowadzenie kierowanej hodowli roślin, optymalizowanie procesów technologicznych i biotechnologicznych oraz planowanie procesu przechowywania żywności. Ma to niebagatelne znaczenie
przy produkcji innowacyjnych produktów żywnościowych adresowanych do określonych grup konsumentów.

Spotkanie z ekspertami jest częścią projektu pn. „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak trzeba się zarejestrować. Szczegóły wydarzenia na stronie www.pan.olsztyn.pl

Obrazek w tresci