Olsztyn dobrze wykorzystuje wodę? Mówi o tym ta nagroda

2023-10-26 19:00:37(ost. akt: 2023-10-26 15:32:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Stolica Warmii i Mazur zajęła wysokie miejsce w najnowszym specjalistycznym rankingu Water City Index. Jego premiera odbyła się przy okazji trwającego we Wrocławiu Międzynarodowego Kongresu "Miasto-Woda-Jakość Życia". Za co Olsztyn został nagrodzony?
Tematem tegorocznej edycji kongresu była szeroko rozumiana ekonomia miast wodnych. To nie tylko gospodarka wodna, ale także traktowanie wody jako element krajobrazu, kultury i gospodarki.

Jednym z elementów dwudniowego wydarzenia jest prezentacja corocznego rankingu Water City Index. Specjaliści oceniają w nim rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody. Za realizację rankingu odpowiedzialni są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

— Publikacja nie jest plebiscytem, nie jest konkursem, choć dostrzegane jest pozytywny aspekt współzawodnictwa miast — przyznają autorzy rankingu. - Wysokie miejsce może napawać dumą i być nagrodą za efektywną pracę, jednak miejsce w środku stawki lub na jej końcu, niekoniecznie musi oznaczać braku odpowiednich działań w obszarze miejskiej polityki wodnej.

Stolica Warmii i Mazur była klasyfikowana w kategorii miast na prawach powiatu. Olsztyn zajął w niej drugie miejsce, ustępując Słupskowi, a wyprzedzając Rzeszów. W przypadku metropolii najlepszy okazał się Wrocław, natomiast pośród miast średniej wielkości najlepszy był Żywiec.

[mediabox]1060448[/mediabox[

— Bardzo cieszy nas tak wysoka pozycja w rankingu — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — W ostatnich latach wykonaliśmy ogrom pracy, by jeszcze lepiej wykorzystywać wodę, jaka nas otacza. Mam na myśli zagospodarowanie brzegów naszych jezior czy odwrócenie się ku rzece Łynie i pełniejszemu korzystaniu z możliwości, jakie daje. Ale to także budowa nowych oraz modernizacja zbiorników retencyjnych, dzięki którym możemy zagospodarować wody opadowe i odciążyć miejską kanalizację.

Autorzy rankingu przeanalizowali ponad 200 polskich miast. W kategorii miast na prawach powiatu klasyfikowano ich 58. Sprawdzane były cztery główne obszary (życie, zagrożenie, gospodarka i biznes oraz kultura i ludzie), które zostały podzielone na 14 kategorii.

Kongres "Miasto-Woda-Jakość Życia" odbył sie piąty raz.