Hiszpania chce być hubem gazowym Europy

2023-10-25 10:49:39(ost. akt: 2023-10-25 10:52:13)

Autor zdjęcia: pap

Hiszpania dąży do roli kluczowego węzła dystrybucji gazu w Europie i dostarczania tego surowca na Stary Kontynent. Kraj ten jest doskonale przygotowany do tego zadania, dysponując najlepszą infrastrukturą w Europie. Posiada największe magazyny skroplonego gazu na kontynencie, najrozsądniej rozwiniętą sieć zakładów regazyfikacji w Europie oraz zapewnia dywersyfikację źródeł dostaw. W zeszłym roku Madryt nabył gaz od 16 różnych krajów, co podkreśla rosnącą rolę Hiszpanii jako centralnego gracza w sektorze gazowym w Europie.
Hiszpania posiada niezbędną infrastrukturę, aby stać się europejskim magazynem gazu ziemnego skroplonego (LNG). Jest liderem w UE pod względem importu LNG. W ciągu minionego roku 146 tankowców LNG zawinęło do hiszpańskich portów, każdy z nich przewożąc imponującą ilość 175 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Te dostawy stanowiły aż 40 procent całkowitego zakupionego gazu, podczas gdy pozostała część została dostarczona rurociągiem z Algierii.

Hiszpania może również poszczycić się największymi w Europie magazynami, o łącznej pojemności 3,3 miliona metrów sześciennych skroplonego gazu. Dla porównania, Polska ma możliwość przechowywania dziesięciokrotnie mniejszej ilości, wynoszącej 320 tysięcy metrów sześciennych LNG. Według Gas Infrastructure Europe (GIE), organizacji zrzeszającej operatorów infrastruktury gazowej w Europie, Madryt dysponuje 35 procentami zdolności magazynowania w całej Unii Europejskiej, co stanowi najwyższy poziom wśród wszystkich państw członkowskich.

Zazwyczaj magazyny były wypełnione na poziomie 60 procent, jednak od sierpnia, po raz pierwszy w historii Hiszpanii, udało się je całkowicie zapełnić - donosi hiszpański dziennik ekonomiczny "Expansión". Ponadto, między wrześniem a październikiem ubiegłego roku, aż 46 procent całej magazynowanej w Europie skroplonego gazu ziemnego (LNG) znajdowało się w zbiornikach w Hiszpanii.

Kraj ten posiada także największą w Europie sieć zakładów regazyfikacji. W sumie funkcjonuje tam sześć takich instalacji, które dysponują czterokrotnie większą przepustowością niż we Włoszech i prawie dwukrotnie większą niż we Francji. Te zakłady regazyfikacji pozwalają na konwersję gaz ziemny skroplonego (LNG) pozyskiwanego z tankowców LNG dostarczanych z różnych zakątków świata. To także stanowi ważną gwarancję dywersyfikacji źródeł dostaw. W minionym roku Hiszpania zakupiła gaz od piętnastu różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kataru, Trynidadu i Tobago.

Hiszpania nie tylko dąży do importu gazu, ale także pragnie stać się eksporterem, zaopatrując w ten surowiec kraje Starego Kontynentu. Obecnie już 20 procent całego importowanego gazu do Hiszpanii jest dalej wysyłane do innych krajów Unii Europejskiej, zarówno poprzez rurociągi, jak i tankowce LNG. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku eksport gazu z Hiszpanii wzrósł o 32 procent. Eksperci podkreślają, że Madryt zaczyna odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa dostaw energii do Europy.

Rola Hiszpanii jeszcze bardziej wzrośnie wraz z uruchomieniem projektu Midcat, który zakłada połączenie Półwyspu Iberyjskiego z resztą Europy poprzez gazociąg prowadzący przez terytorium Francji. Szacunkowy koszt budowy tego gazociągu wynosi 450 milionów euro. Eksperci przypominają, że ta kwota jest niewielka w porównaniu z 700 milionami euro, jakie Europa płaci Rosji za energię każdego dnia.