Rozpoczęło się ćwiczenie "Abadon 23". Wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych

2023-10-25 09:12:38(ost. akt: 2023-10-25 10:53:31)

Autor zdjęcia: Wojsko Polskie

Rozpoczęło się ćwiczenie taktyczno-logistyczne pod kryptonimem "Abadon 23" - poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego. W związku z ćwiczeniami na drogach woj. kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego odbywa się wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych.
O rozpoczęciu ćwiczeń Sztab Generalny WP poinformował na platformie X. Jednocześnie wystosowano ostrzeżenie przed wzmożonym ruchem pojazdów wojskowych.

— Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego odbywa się wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z ćwiczeniem +Abadon 23+. Przejazd kolumn koordynują Grupy Kierowania Ruchem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zachowaj ostrożność — napisał ten Inspektorat na swoim profilu.

Jak przekazano przeprowadzane ćwiczenia "to nie tylko okazja do doskonalenia umiejętności bojowych, ale również dowód gotowości do obrony państwa". "Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych podczas ćwiczenia +Abadon 23+ sprawdzi 1. Pomorską Brygadę Logistyczną z Bydgoszczy w zakresie wsparcia i zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych w nakazanym czasie" - wskazano. Jak dodano jednym z przedsięwzięć ocenianych podczas ćwiczeń jest sprawność przemieszczania się na duże odległości.

— Jednostki logistyczne Wojska Polskiego przystępują do intensywnych ćwiczeń, podczas których sprawdzona zostanie zdolność do praktycznego wykonania zadań w nakazanym reżimie czasowym — zaznaczył natomiast Sztab Generalny WP.

O ćwiczeniach napisał we wtorek portal Interia. Zaznaczył, że w wojskowych komunikatach wskazano, iż nie należy wjeżdżać między pojazdy znajdujące się w kolumnie oraz podkreślono, że wyprzedzanie jej możliwe jest tylko poza obszarem zabudowanym. "W razie potrzeby zwolnij, zjedź lub zatrzymaj się, by umożliwić przejazd kolumny" - ostrzeżono.

Portal przypomniał, że pojazdom wojskowym nie należy robić zdjęć i udostępniać ich w sieci.

PAP
autor: Marcin Jabłoński