169 osób próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z terytorium Białorusi do Polski

2023-10-23 11:57:12(ost. akt: 2023-10-23 11:57:43)

Autor zdjęcia: PAP/Artur Reszko

169 osób próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - podała w poniedziałek w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.
Wśród tych osób byli między innymi Syryjczycy, Jemeńczycy i Somalijczycy -podała SG na platformie X (dawniej Twitter).

W rejonie działania placówki SG w Białowieży 9 osób nielegalnie przeprawiło się przez rzekę Podcerkówka.

"Polskie służby były kilkukrotnie atakowane przez agresywnych migrantów" -podała SG, jednak nie doprecyzowano o jakie ataki chodzi.

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ponad 470 osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy; zdecydowana większość z nich to tzw. kurierzy, czyli kierowcy przyjeżdżający po odbiór nielegalnych migrantów.

Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., zaś we wrześniu - niespełna 1,1 tys.

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG szuka wykonawcy zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Przetarg na tę inwestycję ma być rozstrzygnięty w połowie listopada, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. Również w tym roku SG chce wyłonić w przetargu wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Tu prace miałyby ruszyć w 2024 roku.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka