Wiosną część Olsztyna zakwitnie na żółto. Naprzeciwko ratusza powstanie Pole Nadziei

2023-10-23 18:00:18(ost. akt: 2023-10-23 16:54:41)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Już wiosną na żółto mienić się będzie fragment zieleńca naprzeciwko ratusza u wlotu w ul. Pieniężnego. Właśnie przy popularnym "okrąglaku" powstało następne w mieście pole nadziei.
Program Pola Nadziei został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care. W 1997 roku MCCC przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji Pola Nadziei Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie.

Od tego czasu żonkilowe Pola Nadziei kwitną rokrocznie w Krakowie, a od 2003 roku również w innych miastach Polskich – dla chorych w tamtejszych hospicjach.

W pierwszych ogólnopolskich Polach Nadziei wzięło udział 7 hospicjów, obecnie każdego roku do programu zgłasza się około 40 hospicjów. Każde z nich realizuje program w mieście w którym działa, według własnej koncepcji z zachowaniem zasad i trzech równoważnych celów, którymi jest:

— szerzenie idei hospicyjnej;
— pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych;
— uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy.

Dlaczego żonkile?

Żonkil to międzynarodowy symbol nadziei, pamięci i szacunku.

Od kilkunastu lat akcja dzieje się również w Olsztynie i okolicach w przeróżnych odsłonach. Na hospicjum zbiera się w szkołach, na ulicach czy w parkach. Każdego roku zwiększa się też liczba zaangażowanych wolontariuszy.

— Dziękujemy, za wsparcie naszych działań i za miłe słowa, które otrzymaliśmy od Państwa w trakcie akcji — mówi dyrektor Hospicjum w Olsztynie i prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego "Palium" Teresa Kocbach. — Cieszymy się, że doceniacie naszą pracę.

W akcji sadzenia żonkili przy popularnym "okrąglaku" wzięła udział zastępczyni prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. Wydarzenie wsparła także młodzież z Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Podczas przedsięwzięcia posadzonych zostało ok. 3,5 tysiąca żonkili.