Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie poszukuje starych fotografii na wystawę "Kapsuła czasu"

2023-10-23 09:09:43(ost. akt: 2023-10-23 09:20:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyński teatr im. Stefana Jaracza przygotowuje wystawę "Kapsuła czasu". W związku z tym zwraca się do wszystkich, którzy mają stare fotografie gmachu lub jego wnętrz o podzielenie się z teatrem tymi zdjęciami.
Na zdjęcia sprzed lat, które pokazują teatr z zewnątrz oraz w środku organizatorzy wystawy czekają do końca października.

— Prosimy o wysyłanie nam fotografii pod adres e-mail: edukacja@teatr.olsztyn.pl. Czekamy na zdjęcia pokazujące nie tylko sam gmach, ale i ludzi teatru, czy w teatrze w różnych okolicznościach i sytuacjach — powiedziała pedagog teatru i koordynatorka wystawy Barbara Święcicka.

W rozmowie z PAP dodała, że teatr oczekuje nie tylko na zdjęcia z czasów polskiego Olsztyna, ale też sprzed II wojny światowej, gdy miasto leżało w Prusach Wschodnich i nazywało się Allenstein.

Sama wystawa ma zostać otwarta 2 grudnia w teatralnych podziemiach, które na co dzień nie są dostępne publiczności.

— Podziemie teatru kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek, m.in. starą zapadnię pamiętającą czasy przed drugą wojną światową — napisali organizatorzy wystawy o przygotowywanej ekspozycji i dodali, że na wystawie znajdą się "przedmioty i urządzenia, które teatr już ma w swoich zasobach, a które nadają się na eksponaty – to stare machiny teatralne, makiety scenografii, kostiumy, zdjęcia, rekwizyty, przedmioty odnalezione w trakcie generalnego remontu i wiele innych".

— Kapsuła czasu będzie przenosiła zwiedzających ją widzów do różnych momentów z historii teatru, miasta i regionu — napisano w zapowiedzi.

Wystawa ta ma też przygotowywać do obchodów podwójnego jubileuszu olsztyńskiego teatru – 100 lat jego istnienia w Olsztynie i 80 lat działalności sceny polskiej w mieście.

Wystawa "Kapsuła czasu" powstaje w ramach projektu Przestrzeni Sztuki, który jest finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z pieniędzy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska