Od listopada w Olsztynie rusza Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

2023-10-23 08:47:38(ost. akt: 2023-10-23 11:11:33)

Autor zdjęcia: pixabay

W listopadzie ruszy w Olsztynie Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży - porady będą w nim udzielane bezpłatnie dla pacjentów, zapłaci za nie NFZ. Z wizyty u psychologów i psychoterapeutów będą mogły skorzystać osoby do 18 roku życia.
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży uruchomi Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Ameryce k. Olsztynka. Pod egidą tej placówki powstaje Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej. "To jest pierwszy krok do utworzenia tego Centrum" - powiedział PAP dyrektor szpitala w Ameryce Roman Lewandowski.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży będzie działał w Olsztynie przy ulicy Towarowej 9F (teren Agromy). Wizyty u specjalistów będą finansowane przez NFZ, a dzieci, które będą chciały skorzystać z konsultacji nie muszą mieć skierowania.

"W Ośrodku będzie pracowało pięciu specjalistów, będą to psychologowie i psychoterapeuci. Na razie trudno przewidzieć, ilu dzieciom będą w stanie udzielić pomocy, trudno zgadywać, czy będą kolejki, czy nie. Jeśli będzie taka potrzeba będziemy myśleli o otwieraniu kolejnych tego typu punktów w regionie" - powiedział PAP Lewandowski i dodał, że w ośrodku będzie prowadzona zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa. Jednym z celów ośrodka jest także kształcenie kadry dla powstającego Centrum Psychiatrii Dziecięcej, które będzie budowane z pieniędzy unijnych w nowej perspektywie finansowania.

O potencjalnym zainteresowaniu młodych pacjentów i ich rodziców poradni i terapią w otwieranym ośrodku w ocenie Lewandowskiego może świadczyć internetowy odzew na ogłoszenie o uruchomieniu placówki. "Pierwszej doby nasze ogłoszenie udostępniło 1,3 tys. ludzi. To pokazuje, jak ważne jest to miejsce" - powiedział Lewandowski.

Osoby zainteresowane wizytą w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży mogą uzyskać informacje o działalności placówki pod nr telefonu 89 519 48 73. Telefon ten będzie uruchomiony od wtorku tj. 24 października. Sam ośrodek zacznie pracę w pierwszych dniach listopada. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska