Zimno, szaro i ponuro... ale nie u nich

2023-10-29 10:30:00(ost. akt: 2023-10-29 10:40:36)

Autor zdjęcia: ŚDS w Janowcu Kościelnym

W auli im. Anny Wasilewskiej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyło się podsumowanie XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny "Razem tworzymy rodzinę". Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowcu Kościelnym.
Henryka Kempska dostała nagrodę Wojewody Warmińsko Mazurskiego, Jadwiga Kołakowska nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego za udział w konkursie literackim pt. "Mój wymarzony dzień z rodziną". Natomiast Helena Tańska, Irena Bochyńska i Ireneusz Pławski zostali wyróżnieni w XIX Konkursie Plastycznym i Grafiki Komputerowej.


Są dumni z osiągnięć
— Wzięliśmy udział w tych konkursach, ponieważ gmina Janowiec Kościelny jest bardzo zaangażowana w obchody Dni Rodziny. Nasi uczestnicy w Środowiskowym Domu Samopomocy czynnie włączają się w uroczystości gminne. Już po raz drugi wzięliśmy udział w konkursie wojewódzkim. Na podsumowanie XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny pojechali razem z wójtem Piotrem Rakoczym, który wspiera ich działania — mówi terapeuta Anna Szczypińska.
W tym roku nagrody i wyróżnienia dostało 5 osób. — Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych podopiecznych — mówi dyrektor ŚDS Anna Wiśniewska. Wyjazd do Olsztyna na podsumowanie Dni Rodziny był dla nich dużym, ale bardzo radosnym przeżyciem. — Byliśmy dumni z tego, że możemy brać w nim udział. Cieszyliśmy się również, że towarzyszył nam nasz wójt Piotr Rakoczy, który zawsze nas wspiera — zapewniali nagrodzeni.


Mieli okazję pokazać swoje talenty.
Ten wyjazd do Olsztyna na pewno podniósł ich samoocenę i dodał odwagi. — Mogli publicznie ujawnić swoje talenty, które często ukrywają. Na zajęciach w ŚDS pracujemy nad nimi, uczymy ich pewności siebie, odwagi w kontaktach z ludźmi, wystąpień publicznych podczas uroczystości gminnych. Nasz zespół muzyczny ,,SENIOR BAND" zawsze występuje na Święcie Pieczonego Ziemniaka i innych uroczystościach gminnych — zapewnia terapeuta Bożena Szczypińska.
Zanim wysłano pracę plastyczną na konkurs, zorganizowali wewnętrzny konkurs plastyczny. Do wewnętrznej oceny wpłynęło ich bardzo dużo. Wybrano 10 najlepszych i wysłano je na konkurs wojewódzki. Trzy z nich dostały wyróżnienie. — To duże osiągnięcie dla naszych podopiecznych — zapewnia dyrektor ŚDS Anna Wiśniewska.
I dodaje, że jest to też zasługa terapeutów, opiekunów, którzy każdego dnia pracują z uczestnikami ŚDS.



Uczą się praktycznych umiejętności.
Korzystają z janowieckiej siłowni na świeżym powietrzu, chodzą na spacery, wspólnie ozdabiają teren wokół budynku, sadzą kwiaty, sprzątają teren wokół budynku, podlewają kwiaty, które mają w swoim wspólnym domu. Podczas treningów kulinarnych rozwijają swoje umiejętności przygotowywania posiłków. Brali udział w akcji Sprzątanie Świata. Podczas treningu umiejętności praktycznych uczyli się nadawać i odbierać paczki w paczkomacie. Chodzą do sklepu po zakupy.

Kształcą swój umysł
Uczestnicy zajęć chętnie rozwiązują krzyżówki, wykreślanki, różne łamigłówki, grają w warcaby, w karty. Czytają prasę, książki, które mogą wypożyczyć na miejscu, dzięki uprzejmości Samorządowego Ośrodka Kultury. Uczestniczymy w spotkaniach z psychologiem. Jak mówią uczestnicy, bardzo podobały się im zajęcia pt. Jak dbać o higienę psychiczną i zdrowie psychiczne. — Są to ciekawe i przydatne spotkania. Rozpoczęliśmy cykl spotkań grupowych i indywidualnych z panią Małgorzatą — zapewniają. Skorzystali ze szkolenia pt. Praktyczne szkolenie ogrodnicze - wykonywanie rozsad. Biorą udział w warsztatach kulinarnych. Włączają się w różne akcje Wzięli udział w akcji Narodowe Czytanie, w którym uczestniczyli także wójt Piotr Rakoczy i jego żona Joanna. — Pozwoliło nam to przenieść się na chwilę do XIX wieku i poczuć tamten klimat — zapewniają. Obchodzili również Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia. Wysłuchali opowieści i ciekawostek o życiu Jana Pawła II. Obejrzeli film dokumentalny, wysłuchali piosenki "Nie zastąpi Ciebie nikt", zaśpiewanej przez pracowników. Wspólnie wszyscy razem zaśpiewali Barkę.

Pomagają potrzebującym
Przygotowane przez nich prace i rękodzieło, sprzedawane były podczas Święta Pieczonego Ziemniaka. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na leczenie dzielnej Marysi. Odwiedzili także schronisko dla bezdomnych psów "Podaj łapę" w Tatarach. Wizyta była poprzedzona zbiórką pieniędzy dla zwierząt, dzięki której zakupiliśmy dużą ilość suchej i mokrej karmy dla psów. —To była ważna lekcja, która uczy wrażliwości, miłości i szacunku dla zwierząt - tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko — mówią


Zimno, szaro i ponuro... ale nie u nich.
W ich wspólnym domu nigdy nie jest smutno. Wszyscy bardzo lubią się bawić, a zwłaszcza śpiewać. Z okazji akcji "Każdy może śpiewać" zorganizowali dzień śpiewania, podczas którego każdy z nich mógł pokazać swój talent muzyczny.


— Wspólne muzykowanie dostarczyło nam wielu wspaniałych emocji. Cieszymy się, że jesteśmy częścią muzycznej społeczności. Podczas tych zajęć każdy miał możliwość zaśpiewania, zanucenia ulubionych utworów. Lubimy nasze wspólne muzykowanie — zapewniają.
Jak na dworze jest szaro i ponuro, to grają w kalambury i wtedy świat nie jest już ponury. Ich śpiewanie przyniosło efekty. Podczas Konkursu Piosenki Religijnej zajęli II miejsce. Organizują także urodziny dla solenizantów, którzy urodzili się w tym samym miesiącu.

— Nasz wójt Piotr Rakoczy zawsze znajduje czas, aby osobiście złożyć życzenia solenizantom. Cieszymy się, że możemy liczyć na jego obecność i wsparcie podczas naszych wewnętrznych wydarzeń — zapewniają. Po złożeniu życzeń i odśpiewaniu 100 lat, wszyscy ruszają na parkiet — zapewniają.
— Jestem bardzo zadowolony z pracy Środowiskowego Domu Samopomocy. Zwłaszcza doceniam pracę opiekunek, które służą pomocą we wszystkim, co dotyczy uczestniczek i uczestników. Ta ich ciężka praca daje efekty. Gminie bardzo dobrze się współpracuje z seniorami. Cieszę się, że promują gminę nie tylko lokalnie, ale także w naszym województwie — mówi wójt.


Dodaje, że na razie pracują w trudnych warunkach lokalowych. — Tym bardziej trzeba ich zaangażowanie doceniać — podkreśla. Dlatego stara się być u nich podczas ważnych dla nich uroczystości. Dodaje, że realizowana jest obecnie inwestycja rozbudowy pomieszczeń Środowiskowego Domu Samopomocy. Planowane jej zakończenie to rok 2024. — Wykonawca zapewnia, że będzie to czerwiec — dodaje.

Elewacja już jest. Budynek z zewnątrz wygląda bardzo dobrze. Obecnie prace trwają wewnątrz budynku. Środowiskowy Dom Samopomocy będzie miał do dyspozycji całe I piętro. Na poddaszu będą mieszkania treningowe, w których seniorzy będą mogli zostawać na weekendy, żeby uczyć się samodzielności, będą również mieszkania na potrzeby pogotowia opiekuńczego w razie tragedii rodzinnej. Na parterze natomiast będzie żłobek dla 10 dzieci. Planowana jest również świetlica terapeutyczna.
Halina Rozalska