Gęsta mgła na Warmii i Mazurach. Może być niebezpiecznie

2023-10-21 16:36:27(ost. akt: 2023-10-21 16:55:47)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z soboty na niedzielę Warmię i Mazury spowije gęsta mgła, ograniczająca widzialność do nawet 100 metrów.
Według synoptyka IMGW gęste mgły wystąpią od godz. 19 w sobotę do godz. 7 w niedzielę, a widzialność w ich zasięgu może miejscami wynosić od 100 do 200 m.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 85 procent.

Fot. IMGW

Gęsta mgła w znacznym stopniu ogranicza widoczność, co negatywnie wpływa na prowadzenie samochodu. W tak ograniczonych warunkach ciężej jest dostrzec zagrożenie na drodze. Trudno ocenić odległość oraz prędkość innych pojazdów, jak również pieszego czy cyklistę.

Pamiętajmy że, w takich przypadkach powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Jazda we mgle nie jest łatwa, tym bardziej, gdy zamierzamy wyprzedzić lub ominąć inny pojazd.

W takich warunkach nie należy się sugerować ograniczeniami podanymi przez znaki, powinniśmy jechać znacznie wolniej. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych, bo są oni praktycznie niewidoczni. Piesi natomiast powinni wykazać się rozwagą i świadomością, że są jeszcze bardziej niewidoczni i nawet w obszarze zabudowanym powinni korzystać z elementów odblaskowych, które w decydujący sposób wpływają na ich bezpieczeństwo.