Śmiecioodpowiedzialny Olsztyn!

2023-10-24 09:35:00(ost. akt: 2023-10-24 09:34:03)   Artykuł sponsorowany
27 października w Aura Centrum Olsztyna, a 28 października w Galerii Warmińskiej, w godzinach 11:00 – 19:00, odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Za oddanie przedmiotu pierwsze sto osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej. W Galerii Warmińskiej dodatkową atrakcją będzie śmieciarka, dzięki której będzie można sprawdzić, gdzie trafiają posegregowane odpady.
O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego w piątek (27 października) w Aura Centrum Olsztyna, a w sobotę (28 października) w Galerii Warmińskiej zaplanowano wydarzenie pełne angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnymi partnerami odpowiedzialnymi za gospodarowanie odpadami w Olsztynie – Zakładem Gospodarki Odpadów Komunalnych oraz firmami Mazur Electrorecycling i KOMA.

W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki drobnych elektrośmieci, takich jak drobne RTV i AGD (np. komputery, laptopy, drukarki, domowego użytku skanery i sprzęt kopiujący, radia, odtwarzacze, kamery, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze, żelazka, tostery, Frytkownice, miksery, suszarki do włosów, prostownice i lokówki, maszyny do szycia, kuchenki elektryczne, elektronarzędzia, drony, młynki i ekspresy do kawy, wentylatory elektryczne, wagi, a także piloty, zegary, klawiatury, myszki, słuchawki, kalkulatory, telefony, konsole do gier, elektryczne zabawki oraz inny sprzęt, który działa na prąd lub baterie). W zamian pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Specjalne pojemniki na elektroodpady, a także na baterie, świetlówki i żarówki zarówno w Aurze, jak w Galerii Warmińskiej ostarczy Mazur Electrorecycling. 

Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie www.smiecioodpowiedzialni.pl.

Przed wejściem do Galerii Warmińskiej przy fontannie firma KOMA udostępni także śmieciarkę. Prezentacja pojazdu będzie miała wymiar edukacyjny i umożliwi sprawdzenie, gdzie rafiają posegregowane odpady.

Obrazek w tresci


 - Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” to kolejne angażujące wydarzenie edukacyjne Warmińskiej Aury. W ramach inicjatywy chcemy zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków oraz edukować, szczególnie w kwestiach nieoczywistych czy problematycznych. Dbałość o środowisko zaczyna się od małych kroków i codziennych zachowań. Podczas akcji będziemy m.in. odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować odpady oraz jak poprawnie to robić. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyklingu. Podzielimy się również inspirującymi ciekawostkami - mówi Natalia Tur, Regional Marketing Manager.

Nasze zaangażowanie, jako dwóch największych centrów handlowych w Olsztynie, we współpracy z lokalnymi partnerami i mieszkańcami miasta to ważny krok na drodze do tego, abyśmy wszyscy mogli być bardziej Śmiecioodpowiedzialnymi, a tym samym sprawiać, że generowane przez nas odpady staną się wartościowymi surowcami – dodaje.


Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).


Obrazek w tresci

Akcja obejmuje 14 galerii handlowych NEPI Rockcastle w całej Polsce

Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” na jesieni odbywa się w 11 miastach w całej Polsce na terenie centrów: Galeria Warmińska i Aura Centrum w Olsztynie, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Karolinka i Solaris Center w Opolu, Focus Mall Zielona Góra, Bonarka w Krakowie, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu, Galeria Wołomin, Galeria Copernicus w Toruniu oraz Forum Gdańsk. Wiosną tego roku pilotaż akcji odbył się w Galerii Tomaszów.


Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%.  Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.


 


***


 


GALERIA WARMIŃSKA

Galeria Warmińska przy ul. Sikorskiego jest kultowym miejscem na mapie Olsztyna. Dzięki wyjątkowej architekturze, nawiązującej do tradycyjnego warmińskiego budownictwa odwiedzana jest również przez turystów. Na powierzchni użytkowej około 41 500 m² znajduje się 170 sklepów znanych i cenionych w kraju i na świecie marek, wiele butików ma tu jedyne sklepy w regionie, kino, kawiarnie, restauracje, klub fitness, salon zabaw dla dzieci, a także amfiteatr i parking z 1200 miejscami. Galeria jest przyjazna mamom i małym dzieciom: posiada trzy przytulne pokoje, w których można nakarmić czy przebrać dziecko, w strefie restauracyjnej do dyspozycji mam są bezpłatne mikrofalówki. Galeria Warmińska niemal co tydzień przygotowuje imprezy np. pokazy mody, koncerty czy imprezy propagujące zdrowy styl życia.


Właścicielem i zarządcą Galerii Warmińskiej jest NEPI Rockcastle sp. z o.o.
 


AURA CENTRUM


Aura Centrum Olsztyna leży w sercu miasta, tuż obok najważniejszych urzędów i instytucji województwa warmińsko-mazurskiego, zaledwie krok od Starego Miasta. Jest to centrum nowoczesne i przyjazne odwiedzającym, w którym panuje spokojna atmosfera. Na powierzchni użytkowej 25 tys. m² mieści się prawie 100 punktów handlowych i gastronomicznych oraz nowoczesne Kino Helios, mające 8 sal kinowych i mogące pomieścić ponad 1900 miłośników dużego ekranu. W Aurze znajduje się duży market spożywczy i apteka. Oprócz sklepów i lokali restauracyjno-kawiarnianych w Aurze działa uwielbiana przez dzieci biblioteka Abecadło, mieści się tu także ceniona w mieście szkoła muzyczna.


Właścicielem i zarządcą Aura Centrum
Olsztyna jest NEPI Rockcastle sp. z o.o.